Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Çin, Tiantai’de bir ilkokul
Share 13 July 2015

Tasarım:  LYCS Architecture 

 

Tianta 2. Bölgede  İlköğretim Okulu projesi, ilkokul çocukları için bilgi, kültür, fiziksel gelişim, sanat ve etik gelişimi için güzel bir ortam sağlamak için özel  örnek bir okul olarak hizmet verecek şekilde eşsiz bir tasarımla ortaya konmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Proje etkin bir biçimde eski şehir arazi sıkıntısı sorununu çözmeye çalışmıştır.Bu kampüs tasarımında, alanı çok sıkıştıracak ve kullanım arazisinin %40 ından fazlasını yok edecek olan 200 metrelik koşu parkurunu normal bir konumda yere koymak yerine farklı bir çözüm önerildi.

 

 

 

 

   -Vaziyet Planı-

 

 

Aynı zamanda, bu öğrencilere spor ve aktivitelerine sahip bir oyun alanı sağlamak için gerekli olan imkan sağlandı. Kıt arazi ile, 200m koşu parkuru öğrenciler için özel bir konumda ve güvenlik duygusu yaratarak, zeminin yanı sıra okul binasının oval şekli göz önünde bulundurularak yapının üzerinde teşkil edildi ve ek bir 3000 metrekare çatı düzlemi öngörüldü.

 

 

 

 

Yeni okul ve çevresindeki kentsel bağlam arasında daha uyumlu bir ilişki oluştururken, 5katlı blok yerine orijinalinde olduğu gibi dört katlı yükseklik kullanılmıştır.  Bu yolla daha çok boş alan, yeşil avlu alanları oluşturmak mümkün olmuş, dış kabukta küçük cepler meydana getirilerek avlu ferahlatılmıştır.

 

 

 

 

Çatı katındaki özel spor alanı ve pisti öğrencilerin güvenliğini garanti altına almak için korkuluklu bir düzenle tahkim edilmiştir.  Dış katman ve  orta katmada korkuluk düzeni 1.2m yüksekliğinde paslanmaz çelik korkuluklar ve  hemen aynı hizada 50cm genişliğinde yeşil kuşak  ve de 1.8m yüksek temperli cam duvarla güvenlik sağlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

Zeminde gürültü sorunu için, spor yapılarında kullanılan yastıklı bir örtü kullanılmış,  böylece materyalin  çift katmanlı yapısı sayesinde daha  çok kinetik gürültüyü azaltmak mümkün olmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Mimari: LYCS Architecture
  • Yerleşim: Tiantai, Taizhou, Zhejiang, China
  • Alan: 10190.0 sqm
  • Proje Yılı: 2014
  • Fotoğraf: Yu Xu, Shengliang Su
  • Proje Grubu: Ruan Hao, Yuan Zhan, Gary He, Shanliang Jin, Lina Chen

 

 

Kaynak: Arch Daily

Çeviri: Mimdap

 

 

 

 

 

 

 

1 Yorum
  1. bu tasarım anlayışının bir benzeri Ankara TED kolejinde yapıldı diye biliyorum.

    sezgin arpacı | 20 July 2015


Yorum yazmak için


Erdoğan’ın, “Biz bu şehre ihanet ettik” dediği İstanbul’u 25 yılda enkaza çevirdiler. Silueti, yeşil alanları, havası, tarihi yok edildi. Dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde 2’nci sırada. Megakent, hem en stresli şehirlerden biri, hem de çok pahalı. Sahip olduğu yeşil alanla ise sıralamalarda sonuncu.           Yenilenen İstanbul seçimi için [...]
ARŞİV
Subscribe