Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Brezilya Nesneleri Müze Evi
Share 6 July 2015

Tasarım: RoccoVidal Perkins + Will

Brezilya Nesneleri Müzesi,  Renata Mellão genel yönetimi altında kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak yeni bir yerleşime kavuşturulmak istenen proje olarak tasarlanmıştır. Yeni tesis kültürünün bir ifadesi olarak zanaat, yarı zanaat veya endüstriyel nesneler için açılacak fuar sektörününe ev sahipliği yapacaktır.

 

 

 

Bu müze,  Brezilya hakkında her şeyi merkezleme, Brezilya’nın kendi öz üretimi üzerinde durularak organize edilmiş bir çalışmadır. Odakta Brezilya kalmak üzere daha büyük bir anlayışa ulaşma açısından diğer ülkelere de söz konusu mantık uzanabilir.  Bu proje ile sağlanan müze ev kültürel yapımları ve sosyalleşmeyi sağlayan kültürel aracılık ağı  kurma iddiası taşımaktadır.

 

 

 

 

 

 

Bu yeni bir projeyi konumlandırmak için seçilen arazi parçası Tomie Ohtake Institute yakınlarındaki Avenida Pedroso de Moraes bölgesinde ve şehrin içinde bir önemli konuma sahip olan yerdir.  Arazi proje ekibi için önemli bir meydan okuma şansı sundu; bir köşesinde yer alan yerleşik ticari bölgeye Pinheiros mahallenin yerleşim alanını bağlar. Buna ek olarak, sınırlara yakın bir tarafı kurumun yönetim bölümü ve iki komşu yolun birleştiği diğer küçük bir kamu alanına ev sahipliği yapacak bir konağın da sınırıyla  yamuk benzeri morfoloji oluşur. Şehir salonun bir başka uzantısı gibidir sanki, iki yol geçişinin arasındaki  müze tasarımı içine bu açık alanı dahil  etmek mimarların yetkisindeydi.  Bunu başarmak için ise landscaper Isabel Duprat, önemli bu alanı geliştirmek için bir dizi çözümler sundu.  Yan erişim yoğun trafikli yola bakan merdiven ile  meydanda üzerinden erişim düşünülerek müzenin girişindeki köşeyi bağlayan diyagonal yol boyunca sıralı düzeylerde bir dizi oluşturuldu..

 

 

 

 

 

Yaya düzleminde projenin benzersiz çözümün sağlanması için birinci katta V-şekilli beton kenar kiriş, bina dışına bakacak şekilde yarılmıştır. Bu kirişler banklar olarak müzeye ana giriş noktası başlangıcı ve yatay seramik kaburgalar ile döner metal çerçeveleri için destek sağlayan binanın sonuna kadar devam eden unsurlar olmuştur. Ancak, bu paneller  böylece bölgede hava ve ışık dolaşımını artırmak, sergi galerinin ana giriş için tek hareketi belirtmek için önemlidir. Onlar sergi salonuna güneşi sızdırmazlıkla sorumludur ve sadece cephede çekirdek aracılığıyla yüklemeleri sürdürmek için açılan bir bölümü vardır ve  diğer paneller sabittir. Küçük asma katta bulunan mağazalar ile dikey kulelerin üzerinden klima sistemi müze tavanını optimize edecek şekilde kurgulanmıştır.

Zemin kat planı

Kat planı

 

 

 

 

 

 

In the museum’s interior the architects designed a retractable steel staircase that connects the exhibition floor to the lower floor, which can be both an extension of the exhibits and used for events. The lower floor can also be accessed and function independently through an entrance located on Avenida Pedroso de Moraes.

Kesit

Kesit

Kesit

 

 

Müzenin iç mimarisinde bazı düzenlemeler yapılmıştır. Sergi işlevinin uzantısı ve etkinlikler için kullanılan alt katta, sergi zemin ilişkisini bağlayan bir geri çekilebilir çelik merdiven tasarlanmıştır. Alt katta da erişilebilir yapılan ve Avenida Pedroso de Moraes üzerinde bulunan bir giriş sistemi aracılığıyla bağımsız çalışabilir düzen kurulmuştur.

Görünüş

 

 

• Mimari: RoccoVidal Perkins + Will
• Konum: Avenida Pedroso de Morais, 1216 – Pinheiros, São Paulo – SP, Brezilya
• Proje Alanı: 1.100 m²
• Proje Yılı: 2014
Fotoğraf: • Daniel Ducci
• Aydınlatma: Yanıyor
• Yapı: Cia. de Projetos
• Windows Çerçeve Danışmanı: Dinaflex e Eder Cordon Mehen

 • Yasal Onay : Enproplan
  • Wrecking: Souza Lima Construções
  • Yüklenici: EBM
  • Tedarikçiler:. TERREAL (Brises, Tresuno (concreto), Alwitra (cobertura), Esquadrial Sudeste (Esquadrias), Serralheria Alto da Serra (Portao e outros metais), Cia de Projetos / Heloisa Maringoni (estrutura), Viroc (fachada), Lumini (Luminarias), Miaki Revestimentos (pisos), Uniflex (TOLDOS), İntegral Sudeste (VIDROS), Microcimento Brasil (piso), Planmetal (estrutura metálica), Demir Tech (guarda corpo), Topseal (tratamento de concreto), ASSISTEC do (ar condicionado

 

 

 

 

Kaynak: www.archdaily.com

Çeviri: Mimdap

 

 

 

2 Yorum
 1. Güneş etkisi çok iyi düşünülerek gölgeleyici bir kabuk ile bina kanatlanmış adeta. Çok iyi planlama.

  Şeref Dorukpınar | 8 July 2015

 2. Geometri ve yerleşim kararları çok etileyici, ustaca bir tasarım ürünü.

  Coşkun Kılıç | 13 July 2015


Yorum yazmak için


Erdoğan’ın, “Biz bu şehre ihanet ettik” dediği İstanbul’u 25 yılda enkaza çevirdiler. Silueti, yeşil alanları, havası, tarihi yok edildi. Dünyada en çok trafik sıkışıklığı olan kentler listesinde 2’nci sırada. Megakent, hem en stresli şehirlerden biri, hem de çok pahalı. Sahip olduğu yeşil alanla ise sıralamalarda sonuncu.           Yenilenen İstanbul seçimi için [...]
ARŞİV
Subscribe