Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Mesleğe “bakan” mı, Bakana makam odası mı?
Share 19 February 2015

Şehir ve bölge plancısı, yazarımız Tahir ÇALGÜNER’ e Şehir plancıları odası Genel merkez çok manidar bir zamanlama ve zamanda soruşturma açmış. Soruşturma nedeni ise bir hayli komik; odanın yaptığı “toplumsal” muhalefete engel olmak ve mevcut oda yönetimini yazılı ve internet basını yoluyla eleştirmek.

Bu konuda görüşlerini aldığımız Şehir ve bölge plancısı Çalgüner; Ş.P.O’nun “çakma muhalefet anlayışının deşifre edilmesinin toplumsal bir muhalefet görevi olduğunu söyledi. Çalgüner özetle; İmar ve planlama konularında bu muhalefeti ve dava açma hukuki hakkını, hakkıyla kullanan sadece Mimarlar odası var. Endişem odur ki; mahkemeler de açılan davalarda bundan sonra özellikle Kent bütününü ilgilendiren büyük ölçekli imar ve planlama projelerinde; Mimarlar odasının dava açma ehliyeti olmadığı yönünde, yada “ilgili meslek odası olmadığı” yönünde alınacak kararlara sıklıkla rastlayabiliriz.” Dedi.

“Konjektür odaları” mı yaratılıyor?

Torba yasa çıkışından önce de filen bazı meslek odalarının başına “torba” geçirildiğini yada başına torba geçirilmiş kişiler tarafından yönetildiğini vurguladı. Hayat boşluk kaldırmaz diyen Çalgüner; toplumsal sivil muhalefette bir boşluk olursa, toplum bu örgütlenmeyi başka mekanizmalar kurarak aşar. Ancak burada temel görev meslek odası üyelerine düşüyor. Meslek odası üyeleri açılan davalara “müdahil olma” dilekçesi vererek teknik ve mesleki görüşlerini dosyaya iletebilirler. Ayrıca; odalarını denetleyebilir ve sorgulayabilirler. Şehir plancılarını ben bu konuda biraz ihmalkar görüyorum. Dedi.

Şehir Plancıları odasına Çağrı

Özellikle ODTÜ yolları ve AUAP 2038 gibi kent bütünü ve makro formunu ilgilendirecek “büyük projeler” ile ilgili şeklen yada esastan açacağın dava dilekçelerinin tam metnini odanın web sitesinden yayınlama önerisinde bulunan Çalgüner; toplumsal muhalefet görevi üstlenen kişilerin şeffaf olması gerektiğini belirterek toplumsal muhalefetin sesinin volümüyle teknik açıdan oynamayın dedi.

Çalgüner, yoluna devam ediyor.

Çalgüner; Üniversiteler – Oda yönetimleri – Belediye Başkanları üçgeninde geliştirilen “büyük rantsal projelerin”; toplumsal projelere dönüştürmesi gerektiğini vurgulayan Çalgüner; bunun için toplumun ve özellikle meslek adamlarının duyarlılıklarını “konjektürel” olarak bu üç kuruma kaydırması gerekir dedi. Oda mevcut yönetimi tarafından kendisine açılan soruşturmaya da “disiplin soruşturması” olarak değil “meslek (adamı) disiplini” sorunu olarak baktığını söyleyerek. Bu tür Gökcekvari çıkışlar bana “vız gelir tırıs gider” dedi.

Kaynak: toplumsalses.com

11 Yorum
 1. ŞPO Kafayı yemiş anlaşılan.

  buket diri | 19 February 2015

 2. Eleştiri herkesin hakkı, hiçbir örgüt eleştiriden kaçmaz, çünkü eleştirinin her zaman ileriye görüreceğini bilir, eleştirinin gücünün farkındadır. Ama Tahir Bey, ŞPO’ya açıkça hakaret etmiştir, asılsız iddialarda bulunarak töhmet altında bırakmaya çalışmıştır. Bu da, Oda Onur Kurulu süreçleri gereğince disiplin suçudur. O yüzden, ŞPO’nun faaliyetleri yetersiz gelebilir kendisine, normaldir. Kendisi daha iyisi için ne yapmaktadır onu sorgulamalıdır. ODTÜ Yolu için saçma sapan öneriler geliştirmek veya Mimarlar Odası’na zarf atmak dışında daha nitelikli çabalar göstermesi lazım, eğer ŞPO’da eksiklik tespit ediyorsa.
  Saygılarımla.

  mert şahin | 27 February 2015

 3. Ayrıca, eklemeden edemeyeceğim; bir kaç internet sitesinde kişisel ilişkilerinden ötürü yazı yazıyor olmakla, yüzyıllardır bir üniversiteye kapak atmakla, Oda’ya hakaret savurma ile, gündeme gelme kaygısı ile hiçbir derinlik ve tutarlılığı olmayan ‘akademik’ yayınlar yazmakla ‘meslek adamı’ olunamıyor ne yazık ki.
  Olunmadığı için de, vız gelip tırıs gidiyor herşey işte.. Ne yazık ki..

  mert şahin | 27 February 2015

 4. topçu kışlası fatihi Metin şenbil de odadan atılmış.diyorlar doğru mu acep?

  tarık | 7 July 2015

 5. Topçu kışlası fatihi metin şenbil denen adamı da odadan atmışlar diyorlar

  tarık | 7 July 2015

 6. Şu koridorda ıslık çalarak dişlerini fırçalayın Prof mu?

  Ethem tali | 9 July 2015

 7. Şu koridorda ıslık çalarak dişlerini fırçalayın Prof mu?

  Ethem tali | 9 July 2015

 8. Kendi haberi altına başkarının adını kullanarak aptalca yorumlar yapan hoca, mal olma artık. Kendi kendine haberlerin altına başkalarının adına yorum yazıyorsun. Ruhsal çalkantılar içerisinde misin?

  Tahir Çalgüner | 4 August 2016

 9. Ben malım

  Tahir Çalgüner | 4 August 2016

 10. Gerçekten değil mi?

  Anonymous | 5 August 2016

 11. şpo çıkarları peşinde koşan bir oda olmuş ….az bile soylenmiş o plancılar kulübü pardon çetesine.

  mahmut | 14 May 2017


Yorum yazmak için


Ankara’da Yüksek Hızlı Tren ile kılavuz trenin çarpışması sonucu 9 kişi yaşamını yitirdi, 86 kişi de yaralandı. Bakanlık “Kontrol lokomotifinin, YHT rayında olmaması gerekiyordu” derken, BTS, hattın sinyalizasyon programı tamamlanmadan açıldığını belirterek ihmale dikkat çekti.           Ankara’da dün sabah 06.30’da Konya’ya hareket eden Yüksek Hızlı Tren (YHT), saat 06.40 sıralarında Yenimahalle [...]
ARŞİV
Subscribe