Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
La Purificadora Butik Otel
Share 20 October 2007

Mimar: Legorreta + Legorreta

1960’ların sonunda Ricardo Legorreta’nın gerçekleştirdiği Mexico City’de bulunan Camino Real Mexico, bir otelin nasıl ultra modern ve göz alıcı olabileceğini göstermişti. Zamanla, otelcilik modası Miami’deki devasa binalara doğru kaydı ve tüm bu olan biten içerisinde, Legorreta’nın oteli, yeni bir standart oluşturdu.

Puebla’da UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne eklenen, tarihi dokunun kalbinde yer alan, Mexico City’nin 90 mil güney doğusunda bulunan binayı 76 yaşındaki mimar, oğlu Victor ile birlikte, ultra modern bir otele çevirdi. Pek tabii, bu ultra-modern, heyecan verici butik otelin yapılması konusunda doğru bir müşteri olan “Grupo Habita”yı bulmak oldukça yardımcı olduğu söylenebilir.

Grupo Habita, yaptırmak istediği bu son otel için, İspanyol/Meksika asıllı bir gayrimenkul şirketine danışıp, 26 odalı lüks, butik otel’i gerçekleştirdi. Otel, yoğun kent yapısı içerisinde, İspanyol Kolonyal San Francisco Kilisesi’ne komşu olarak inşa edildi.

Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü, bu binayı kentin tarihi mirası olarak işaretlediği için, arkeolojistler, tüm dikkatlarini bu binanı tasarımına vermiş durumdalar.

Tüm duvarların orijinal yapısını aynı bırakarak, Legorreta ve Legorreta, otele 3 kat daha eklediler. Bu katlarda, restoran, çatı barı, bir camla tamamlanmış yüzme havuzu ve jimnastik salonu bulunuyor.

Tasarım ekibi, girişin tamamen orijinal bir görünümü olmasına dikkat etti. Girişte, küçük bir resepsiyon odası ve kütüphane bulunuyor. Otel’deki kapalı alanlar, bina içerisinde bir L çizecek şekilde yerleştirilmiş durumda. İkinci katta, merdivenlerin bittiği yerde, camdan yapılmış, araları boşluk merdivenler başlıyor ve üçüncü kata kadar çıkıyor. Bu merdivenlerin sonunda ise, çatıda bulunan ve kent manzarasına nazır bir terasla karşılaşılıyor.

Kaynak: Archrecord
Çeviri: mimdap

8 Yorum
 1. Nefis bir proje. Korumacılıksa korumacılık. Butik otel kavramı sırf bu örnek üzerinden anlatılsa herkes anlar bence. Taş kaplamalar, boşlukların biçimlenişi ve oranlar, boşlukların içinden çıkan çelik balkonlar ve onun cam ile ilişkilenmesi ve adeta boşlukta uçurulması tam 12 den vurmuş. Daha iyisi olur mu acaba demekten kendimi alamıyorum.

  Erdoğan Saldamlı | 23 October 2007

 2. Butik otel konsepti bence Beyoğlu’na, Fatih’e Tarihi Yarımadaya çok uyan bir yaklaşım. Böylece yıkılmak durumuna girmiş olan tarihi eserlere bir el uzatılmış olur. Diğer yandan da butik otelin kavramsal olarak içinde bulunan tarihsel-yöresel mimarlık özelliklerini, birikimlerini yansıtması cihetinden bakarsak, aynı zamanda tasarım cetveli meydana getirir. Bu da zaten binayı kimlikli, dönemsel hafızadan izler taşıyan bir hale koyuyor ki, bu mimar için de bir zevk. Geçmişi olan bir yapıyı bugün tekrar kullanıma getiriyorsunuz ve siz de üzerine bir artı koyuyorsunuz. Bir mimar daha ne bekler ki?
  Açık söyleyeyim bu proje insanda böyle duygular uyandıran, heyecan katan bir proje oldu benim için

  Hüseyin Güvener | 24 October 2007

 3. Evet ölçek çok iyi, tarihle kurlan ilişki ve bugünü kaybetmeden tatlı bir çelişkiyi unutmadan sürdürülmesi çok iyi. İmza gibi birşey.

  Arif Yenidikici | 24 October 2007

 4. Butik otel gündüz güneş ışığında kendi dokusu ve boşluklarıyla ışık-gölge oyununu kurmuş. Avlu tabi bu konuda bambaşka bir olanak. Fakat yapay aydınlatma da çok iyi kurgulanmış. Duvarların dokusunu bir rölyefe çeviren aydınlatma çok uzmanlık kokuyor.

  Levent Özden | 25 October 2007

 5. Bu titiz projelerin bu işle uğraşan ve ilgi duyan mimarlar, uygulayıcılar ve ülkemiz koruma kurullarının önlerine olumlu misaller olarak sunulmasını açıkçası ülkemiz için bir şans sayıyorum. Mimdap’ın bu yayınından umarım ilgilieri haberdar oluyor ve faydalınıyorlardır.

  Ayşe Aygan | 30 October 2007

 6. araştırıyorken buldum La Purificadora otelini. sağolun, müthiş gerçekten. çok değerli benim için. yayınlarınız hoşuma gitti, bundan sonra takipçinizim.

  nesrin ok | 23 March 2008

 7. İyi günler,

  Ben İnşaat Mühendisi Haldun Ergun / Didim.

  - Butik Otel hakkinda her turlu bilgi , yayin, herhangi bir consepti benimle mümkün olduğunca paylaşma imkanınız varmı acaba
  -BUTIK OTEL INSA ETMEK ICIN; Hangi statude ki donelere bagli kalmak gerekiyor. Yani , malumunuz bir otel insa etmek icin minumum 2000 m2 yuzolcumunde bir arazi gerekiyor. Oysa butik otel insa etmek icin bu yuzocum sınırlamasi gerekmektemidir ? Yoksa herhangi yuzolcumdeli bir parsele, aynı, motel, pansiyon , apart ve benzerlerinde oldugu gibi butik otel insa etmek mumkunmudur ? Yani hulasa Butik otel insaası , Oteller statusundemidir, yoksa Motel ve pansiyon statusundemidir.
  Beni bu konuda bilgilendirirseniz cok memnum olurum. Saygılarımla, Haldun Ergun

  Haldun Ergun | 9 November 2009

 8. Haldun bey butik otel için asgari düzeyde konaklamalarda olması gereken güvenlikli mekan sınırları var. Yani tehlike anında kaçmak, yangın önlemleri…vs. Butik otel aynı zamanda devasa 4 yıldız beş yıldız mevzusundan kaçınmanın çoğunlukla da kent içlerinde uygun yerlerin konaklama için kullanılması maksadıyla ortaya konabilmiş bir kavram. Şimdi burada tabi birde standart lüks tüketimden daha çok anısal değer ya da özel fakat sade bir dekorasyon anlayışı aranıyor. Ya da butik otel de satndart dışında bir lezzet ve samimiyet bekleniyor. Ancak bu dediklerim mimari tasarımın ve butik otel işletme anlayışının konsept sorunları.
  Herhangi bir parsele otel inşa etmek için o parselin herhangi bir durumdan cins değiştirmesi için bazı işlemler var tabi. Bunları sırasıyla yapmanız gerekir.

  Kamil Uysal | 9 November 2009


Yorum yazmak için


Amerikalı mimarlar Tod Williams ve Billie Tsien, Japonya Sanat Birliği’nin 2019 Praemium Imperiale ödülünü  kazandı.       2019 Praemium Imperiale mimarisi, Tod Williams ve Billie Tsien’i ödüllendirdi. Fotoğrafı çeken Taylor Jewell     Her yıl verilen Praemium Imperiale, mimarlık, heykel, müzik, resim ve tiyatro ya da film alanlarında “büyük uluslararası etki” yapan sanatçıları tanır. [...]
ARŞİV
Subscribe