Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
ABC Binası
Share 18 September 2014

Tasarım: Wise Architecture

ABC Binası, Kore’de Gangnam bölgesinde eski Seul Seonjeong Kraliyet Mezarı çevresinde yer almaktadır.
Beş katlı binanın çatısı aniden parkın güzel manzara görünümüne açılır ve kraliyet mezarları yerleşimi Gangnam blok görünümünde içeriye alınırı. Bina “Mimari Dağı” ya da “Mimari Zirvesi” konsetinde çatı terası olarak kabul edilebilir.İnsanlar dar merdivenlerden dış sokaklar ile bina tırmanmayı başarırlar. Konumlanan beş merdivenli sokaklar, peyzaj içinde küçük dereler gibi görünen bu sokaklar kenarlarında bitki örtüleriyle kademeli olarak halka açılmış kamusal alanları bağlar. Ziyaretçiler binanın üst noktalarına ulaşmak için tuğla merdiven sokakları kullanırken, duvarın içinde ve dışında kraliyet mezarları parkına sessiz ve güzel sahneleri izleyerek ilerler.
Yapı malzemesi açısından, siyah tuğla en çok kullanılan malzemedir. Siyah tuğla tarihsel parka duyulan saygının da ifadesidir.
Bina zeminde tuğla bir parça döşeme ile başlar. Binanın ortasında itibaren, geleneksel harçlı duvarcılık olmadan çelik çerçeve sistemi ve kuru tuğla duvar cepheye dönüşür. Tuğla duvar katmanları sadece katı tuğla duvar değil, içindeki boşluklarla şeffaf bir deneyim de yaratır.Yenilikçi tuğla yapı yöntemi yanı sıra, bu binanın olası açık düzeni temsil edecek bir sadeliğe de sahiptir. Burada ortaya konan mimarlık anlayışı, sadelik ve basitlikle inşa etmeye yol açacak şekilde düşünülmüştür.

Mimari: Wise Mimarlık
Yer: 695-39 Yeoksam-dong, Gangnam-gu, Seoul , Güney Kore
Proje Yöneticisi: Lee Jeong Hoon
Alanı: 163,0 m²
Yıl: 2012
Fotoğraflar: Chin HyoSook

Kaynak: Arch Daily
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. soyut mimarinin çok güzel bir örneği. malzeme ve renk de oalağan üstü uyuşmuş.

    kübra arzak | 20 September 2014


Yorum yazmak için


Tasarım: Opsis Architecture Çok kültürlü Merkez, dönüşümlü bir projedir ve yenilenen kitabevinin üzerinde yer alan kampüs etnik öğrenci grupları için yeni bir evdir.           –       Güneşten koruyucunun içine yerleştirilmiş Z-şeritleri yerleştirilmiş profilli metal panelden oluşan dokuma bir deri ile eklemlenmiş bir heykel bronz obje olarak düşünülmüştür. Ortaya çıkan [...]
ARŞİV
Subscribe