Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Venezuela’nın Bitmemiş Modernist Ütyopyası Canlanıyor: Helix Projesi
Share 7 August 2014

Vebuezuella Karakas içinde “Helix” projesi inşaatı tamamlanmış bir proje olarak modern hareketin en önemli emanetlerinden biri olmaya adaydır.

Toplam 73.000 metrekarelik proje bir tepeden aşağı inen spiraller şeklinde Jorge Romero Gutiérrez, Peter Neuberger ve Dirk Bornhorst tarafından tasarlanmış ve 1955 yılında Buckminster Fuller tasarlanan büyük bir jeodezik kubbe oluşumundan etkilenmiştir. Yapı, içinde 320 dükkan, bir 5 yıldızlı otel, ofisler, bir oyun, bir televizyon stüdyosu ve etkinlikler ve kongreler için yeterli hacimler dahil olmak üzere oldukça yoğun bir programa sahiptir. Artan rampalar programlı mekanların çeşitliliğine ziyaretçileri taşımak anlamına gelen bir yolu tarif ederken doğal bir sirkülasyon yaratmıştır.
Bugün, Helix Projesi sergiler, yayınlar ve eğitim faaliyetlerine kaynaklık ederek bir dizi etkinlikle kentsel tarihi kurtarmak istiyor.

Bu proje, zamanında Karakas için benzeri görülmemiş bir ölçekte inşa yönteminin, betonarmesinin karmaşık yapısı için tartışmalara neden oldu. Ancak, New York Modern Sanat Müzesi’nde bu proje modernist tasarımının bir zaferi olarak sergilendi. Salvador Dalí içini süslediği bu yap için Nobel ödüllü Şilili şair Pablo Neruda bir mimarın en güzel buluşu diye övgüler yağdırdı.

Bununla birlikte, mali zorluklar projenin tamamlanmasını engelledi. Bu alan onlarca yıl bu gecekondular tarafından kaplanmış olarak kaldı. Yapı sonradan tamamlandı. Bugün, Venezuela’nın Milli İstihbarat Teşkilatı karargahı olarak hizmet veren SEBIN buradadır ve kamuoyu açısından olumsuz algısını maalesef yapıyı etkilemektedir. Bir anlamda modernist projeyi tartışmalı hale sokmaktadır.

Helix Projesi yeniden oluşturulurken tarihçiler, mimarlar, sanatçılar ve müzeciler gibi gruplarla kültür tarihçisi Celeste Olalquiaga yönettiği, örgütlü sergiler, konferanslar, rehberli turlar bir dizi ve eleştirel denemeler ve bir kitap aracılığıyla binanın tarihini belgelemek ve sunmak istiyor .
Birkaç hafta önce bu girişim başlatıldı. Ancak kalabalık finansman kampanyası ne yazık ki beklenen kaynaklarını yükseltmek açısından başarısız oldu. Ancak, proje hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu projeye katkı vermek hala mümkün.
Kaynak: Arch Daily
Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. Çok etkileyici. Zigurat gibi bir yaygın yapı bu. Böyle bir yapının ortaçağdan sonra bu anlayışla yapılabileceğini düşünmezdim.

    taner küçük | 19 July 2014

  2. Müthiş bir yapı bence. Herkesin deneyebileceği bir şey değil.

    kübra arzak | 23 July 2014


Yorum yazmak için


Alejandro Aravena’nın ELEMENTAL, Doha’daki Katar Sanat Fabrikasını Tasarlama Yarışmasını Kazandı     2016 Pritzker Ödülü sahibi Alejandro Aravena’nın uygulaması ELEMENTAL, Katar Doha’da bir Sanat Değirmeni tasarlamak için bir yarışma kazandı. Şili uygulaması, Renzo Piyano Binası Atölyesi ve Atelier Bow-Wow’u içeren 8 yarışmacıdan oluşan kısa bir listeden seçildi. Tasarımları, “yapının mimari olduğu” sakin bir sanat eseri [...]
ARŞİV
Subscribe