Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Basra Kültür Sarayı
Share 17 June 2014

Tasarım: Dewan Architects & Engineers

Basra Valiliğinin talep ettiği kentin yeni Kültür Sarayı için başlatılan yarışmayı Dewan Architects & Engineers kazandı ve bu işi yapmayı üzerine aldı. Kısa zamanda ışık ve ses sistemleri ile son teknolojileri kullanan, aynı zamanda kültürel etkinlikler ve festivaller için kentin mirasını ve kültürünü yansıtacak yeni bir kültür merkezi hem geçmişin izleri hem modern dünyanın gereklerini yerine getirmek maksadıyla planlandı.

Bu proje toplam 20.868 metrekare alana sahip olarak inşa edilmekte ve ekonomik, sürdürülebilir, emniyetli ve güvenlik yönleri dikkate alınarak nihai tasarımda modern bir mimari dil içerisinde tasarlanmıştır..


Binanın yalın dikdörgen prizması genel formu içindeki kırılma- kesme bölümü için sosyal etkileşimler için bir fikir konumu oluşturarak, kültür merkezinin giriş noktasıdır. Aynı zamanda bu sürpriz parçalanma projenin kalbidir. Bu merkez, boşluğunu içinde taşır ve binanın iç mekanlarına kolay erişim sağlamak ve yapıyı iki bölümde düzenlemek için gereklidir. Bu boşluk katları da birbirine bağlayan rampalarla düzenlenmiştir.

Irak’ta Basra kültür mirasını yansıtmak için ana giriş boşluğuna daha yakın olarak Arapça Kaligrafide “Nokta” imajını anımsatan yavaş yavaş boyutu azaltmak binaların cephelerinde çapraz kare açıklıklar bilhassa tasarlanmıştır. Başka bir açıdan bakıldığında sanki “açık bir kitap” şekline benzeyen form içindeki eğrisel mimari unsurlar binaya dinamizm kazandırır. Yapı Basra kültür ve şiirine son bir dokunuş gibi düşünülmüş, kültürün devamlılığını sağlaması için yapılmıştır.
Kristin Hoover

2 Yorum
  1. Şimdi orayı İŞİD almış ve bu kültür merkezi bile talan edilmiş olabilir. Çok hazzedcekleri birşey değil çünkü.

    Yakup Sinanoğlu | 18 June 2014

  2. Binanın yalın tasarımı görsel olarak başarılı gözüküyor.Yörenin iklim ve kültürünüde uygun oldugunu hissediyorum.

    Timur KANTARCIOĞLU | 22 June 2014


Yorum yazmak için


Alejandro Aravena’nın ELEMENTAL, Doha’daki Katar Sanat Fabrikasını Tasarlama Yarışmasını Kazandı     2016 Pritzker Ödülü sahibi Alejandro Aravena’nın uygulaması ELEMENTAL, Katar Doha’da bir Sanat Değirmeni tasarlamak için bir yarışma kazandı. Şili uygulaması, Renzo Piyano Binası Atölyesi ve Atelier Bow-Wow’u içeren 8 yarışmacıdan oluşan kısa bir listeden seçildi. Tasarımları, “yapının mimari olduğu” sakin bir sanat eseri [...]
ARŞİV
Subscribe