Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Klinik ve Araştırma Binası
Share 19 May 2014

Tasarım: Perkins + Will
Florida , Gainesville’de Perkins + Will tarafından Araştırma Enstitüsü Koncept & Yarışması

Klinik ve Araştırma Binası (CTRB) ABD Falorida, Gainesville, kentinde Mowry Yolu ve Gale Lemerand Yolu’nda 2.57 dönümlük arazi üzerinde yer almaktadır.

Proje için bölgenin genel master planın Doğu tarafında bir bağlantı ile iki kanatlı bir kütle olarak planlanmıştır. Binanın merkezi organizasyonunun temel elemanı, açık havaya bakan merdiveni, iki çok amaçlı salonu ve bina hizmet alanlarını iki katlı cam duvarlı atrium lobi içerisinde toplamasıdır. Bu merkezi yapı genişlemeye olanak veren bu komplekste, oldukça eski ve ünlü Enstitünün sağlık ile ilgili araştırma merkezleri ve disiplinlerarası araştırmaları desteklemek için bu özellik çok önemlidir.

Tasarım çalışması kullanıcılar için kolay erişimi sağlamak maksadıyla zemin katta bulunan tüm klinik ve araştırma alanları için bir yön belirler. İdari, ofis ve destek personeli için ise yaratılan mekanlar ile ve araştırmacı odaları ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci katlarda esas mekanların etrafında yer tutmuştur. Tasarım, iç mekan içinde bu uzantıların açıkça toplama yerleri kurgulamıştır.

CTRB projesi yerleşimi ve onun içeriği, enerji performansı ve enerji kaynaklarını verimli kullanmak için çeşitli stratejiler oluşmaktadır. Çevresel hedeflere uygun olarak bir dizi tedbir alınmış, su tüketimi ve inşaat malzemelerinin çevreye zarar vermeyen niteliklerde, sağlığı tehdit etmeyen cinslerinden kullanılmasına bu projede özel bir dikkat sarf edilmiştir.
Yer: Gainesville, Florida, ABD
Mimarlar: Perkins + Will
Proje: Klinik ve Translational Araştırma Binası
İşveren:Florida Üniversitesi
Alanı: 2.57 dönüm
Kaynak: www.arthitectural.com
Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. net bir düşünce ve yapıyı perspektifte ikiye ayırma çok iyi sonuç vermiş.

    oğuz bingöl | 22 May 2014

  2. Temiz ve üzerinde çok düşünülerek üretilmiş bir projeden doğal olarak güzel bir mimari yapı ortaya çıkıyor. Tesadüf değil yani.

    Efe Akbulut | 26 May 2014


Yorum yazmak için


Alejandro Aravena’nın ELEMENTAL, Doha’daki Katar Sanat Fabrikasını Tasarlama Yarışmasını Kazandı     2016 Pritzker Ödülü sahibi Alejandro Aravena’nın uygulaması ELEMENTAL, Katar Doha’da bir Sanat Değirmeni tasarlamak için bir yarışma kazandı. Şili uygulaması, Renzo Piyano Binası Atölyesi ve Atelier Bow-Wow’u içeren 8 yarışmacıdan oluşan kısa bir listeden seçildi. Tasarımları, “yapının mimari olduğu” sakin bir sanat eseri [...]
ARŞİV
Subscribe