Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Tangram Pavyonu
Share 22 April 2014

Tangram Pavyonu No 1 – Mao Zhuang Güney Kulübü
Tasarım: UA Studio 7


UA Studio 7 tarafından Çin’de kazanılmış bir konsept projesidir.
Tangram (Çince de kelimenin tam anlamıyla “başarının yedi yolu” olarak bilinir) çeşitli şekiller oluşturacak şekilde bir araya konan ve Tans denilen yedi düz parçadan oluşan bir toplu bulmacadır. Bulmacanın amacı, üst üste değil, yedi parçanın tümünü kullanarak belirli bir şekli (verilen bir taslak ya da siluet) oluşturmaktır.

Yedi adet birim tarafının bir kare oluşturmak için monte edilebilir, böylece bir ölçü birimi seçimi ve bir birim kare bir alana sahip olunur. Parçalar yedi adettir: 2 büyük dik üçgen, 1 orta sağ dik üçgen, 2 küçük sağ dik üçgenler, 1 kare ve 1 paralelkenar.
Öykü
Çin’in Henan bölgesi bir yerleşim birimidir ve burada bulunan bu bölge, tangram esnek bulmaca kombinasyonu konseptinin oluşturulduğu bir tasarım serisinin ilkidir. Bu proje lokaller ve konutlar arasında toplum merkezleri gibi, diğer benzer tip yapılar ile desteklenecek ve bu tür organizasyonlar ile takip edilecektir.

Projede farklı cephe malzemeleri benzersiz bir kimlik elde etmek ve kolayca toplum içinde tanınması amacıyla özel bir renk ve dokuda düşünülmüştür. Bunun için seçilen asıl malzeme ahşaptır .

Eğrisel ahşap jaluzi ve tangram şekilleri ile halkın köklerindeki konut oluşumuna bir gönderme yapılmış olur. Tasarımdaki yeşil yaşayan çatı da çevredeki topluluklar için rahat bir eğlence yeri oluşturur ve ortamı doğayla birleştirir.

Yer: Henan, Çin
Mimar: UA Studio 7
Yönetmen: Yang Yasam
Proje Yöneticisi: Zhou Jungang
Takım: Vlad Dodan, Zhang Ke Zhang Guo Fang Li Dong Li Yao Jian, Wu Yu Chang, Yin Shanhong
Durum: İnşaat süreci devam ediyor
Proje adı: Tangram.1 – Mao Zhuang Güney Kulübü
Toplam Zemin Alan : 398 m²
Kullanım Alanı: 298 m²
Kat Alanı: 298 m²
Maksimum Yükseklik : 6 m


Kaynak: www.arthitectural.com
Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. Çok renkli bir tasarım olmasının yanı sıra toplumsal bir oyunu dramatize etmesi oldukça mühim. Keşke bu tarz girişimleri çevremizde de görsek.

    remzi atabek | 25 April 2014

  2. Fikir, tasarım gücü, grafik muhteşem sahiden. Paslı demir rengi de çok güzel gitmiş.

    Lalehan | 1 May 2014


Yorum yazmak için


Alejandro Aravena’nın ELEMENTAL, Doha’daki Katar Sanat Fabrikasını Tasarlama Yarışmasını Kazandı     2016 Pritzker Ödülü sahibi Alejandro Aravena’nın uygulaması ELEMENTAL, Katar Doha’da bir Sanat Değirmeni tasarlamak için bir yarışma kazandı. Şili uygulaması, Renzo Piyano Binası Atölyesi ve Atelier Bow-Wow’u içeren 8 yarışmacıdan oluşan kısa bir listeden seçildi. Tasarımları, “yapının mimari olduğu” sakin bir sanat eseri [...]
ARŞİV
Subscribe