Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Myer Mağazası Bourke Caddesi Yenileme Projesi
Share 7 April 2014


Tasarım: NHArchitecture


Avustralya Melbourne’de merkezi bir konumda bulunan Myer Mağazası, Bourke Street’te bulunan 1920 lerin ikonik bir sembolü olma durumundaki bu binasını yenilenmiştir.


Bu kentin yaklaşık bir yüzyıldır unutulmaz ritüeller ve festivallere ev sahipliği yapmış olduğu unutulmamalıdır. Yenileme sonrasında perakende satış hizmeti veren bu mağaza artık hızla gelişen ve sofistike tüketici pazarında uluslararası düzeyde rekabet edebilecektir.


Myer markası parakende sektöründe diğer dünyaca ünlü mağazalar yanında yer alan bir konumdadır. Ancak 2007 yılında kentin gelişiminde de dönüm noktası olacak şekilde mevcut yerini geliştirmek ve değişen perakende konseptine uymak amacı ile Melbourne mağazasını gençleştirme kararı aldı.Myer’in şehrin içindeki yeni yüzünün en çarpıcı mimari amblemi, içinde belirli bir şehir manzarası koreografisini bulunduran altın renkli metal ve camdan oluşan bu heykelsi mekansal eser olmuştur.


Yeni ve üst düzey etkinlik alanı yaratmak isteyen mağazanın yeni perakende deneyimi şu anda doruk noktasıdır. Dramatik sekiz katlı mağaza bir orta atriumda birleştirilmiştir. Zemin kattan başlayarak eğimli ve sivrilen atrium büyük bir elmas modeliyle katlara ve satış alanlarına aydınlık ve hareket  getirmektedir.

Proje dikkatlice ele alınmış, 1920 li yılların Art Deco mevut cephe orijinal mağazanın önemli kültürel mirası olarak ele alınıp özenle korunmuştur.Little Bourke Street cephesi tamamen 1920 Bourke Street stili çağdaş bir kontrpuan olarak yeniden inşa edilmiştir. Yenilikçi cephede ise, cephe boyunca farklı alacalı desenler eski repertuardan ve genelinde Art Deco motiflerinden etkilenerek, geçmiş biçimlerin geometrik bir yorumu olarak tasarlanmıştır.


Myer şehir mağazanın yeniden yapılanması, Melbourne’de yaşam ve zamana bir katkı olmaya devam edecektir..

Yer: Melbourne, Avustralya
Mimari: NHArchitecture
Proje adı: Myer Bourke Street Redevelopment


Kaynak: www.arthitectural.com
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. Eski mağazanın fasad koruması ama ek yapılan yeni binada değişik bir prizma soyutlaması cesaretli bir yaklaşım. Altın rengi benim için tartışmalı.

    kemal ersin say | 15 April 2014


Yorum yazmak için


Alejandro Aravena’nın ELEMENTAL, Doha’daki Katar Sanat Fabrikasını Tasarlama Yarışmasını Kazandı     2016 Pritzker Ödülü sahibi Alejandro Aravena’nın uygulaması ELEMENTAL, Katar Doha’da bir Sanat Değirmeni tasarlamak için bir yarışma kazandı. Şili uygulaması, Renzo Piyano Binası Atölyesi ve Atelier Bow-Wow’u içeren 8 yarışmacıdan oluşan kısa bir listeden seçildi. Tasarımları, “yapının mimari olduğu” sakin bir sanat eseri [...]
ARŞİV
Subscribe