Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
AR Yeni Mimar Ödülleri sahiplerini buldu
Share 2 December 2008

Dünya çapında genç mimarların ve tasarımcıların projelerini uluslararası arenada tanıtmayı amaçlayan AR Yeni Mimar Ödülleri'nde kazananlar belli oldu. 15 bin sterlin ödüllü yarışmada ağırlıklı olarak mimarî projeler başarılı oldu.

Genç mimarların yarıştığı en prestijli yarışmalardan bir tanesi olan AR Yeni Mimar Ödülleri sahiplerini buldu. 1999’dan bu yana verilen ödüllerin sponsorluğunu, Buro Happold and Wilkhahn üstleniyor.

Yetenekli genç kuşak mimarları ve tasarımcıları uluslararası arenada tanınır kılmayı amaçlayan yarışmaya bu sene 90’ın üzerinde katılım olduğu belirtiliyor.

Yarışmaya yalnızca inşa ya da imal edilebilecek projeler katılabiliyor. Binaların yanı sıra, peyzaj mimarlığından kent mobilyası tasarımına kadar her türlü tasarım projesi de yarışabiliyor.

AR Yeni Mimar Ödülleri 2008’in jürisinde şu isimler yer alıyordu:

 • Sir Peter Cook (mimar ve eleştirmen, Londra)
 • Peter Davey (The Architectural Review eski editörü)
 • Sou Fujimoto (2006 AR Yeni Mimar Ödülü sahibi, Tokyo, Japonya)
 • Edouard Francois (Paris, Fransa)
 • Sheila O’Donnell (O’Donnell & Tuomey, Dublin, İrlanda)
 • Paul Finch (The Architectural Review editörü ve jüri başkanı)

ÖDÜL KAZANAN PROJELER

Aire de Bardenas Oteli (Emiliano López ve Mónica Rivera Arquitectos / İspanya)

HOMEmade köy evleri (Anna Heringer + BASE habitat, BRAC Üniversitesi ve Dipshikha / Bangladeş)

BIP Computers ofisi (Alberto Mozó / Şili)

ONUR ÖDÜLLERİ

Apartman dairesi: Yuji Nakae + Akiyoshi Takagi + Hirofumi Ohno (Tokyo, Japonya)

Konut: Bjarke Ingels Group (Kopenhag, Danimarka)

Taşınabilir sığınak: Sanei Hopkins Architects (Suffolk, İngiltere)

Ofis: Camenzind Evolution (Zürih, İsviçre)

Konut: Masahairo Harada + Mao / Mount Fuji Architects Studio (Tokyo, Japonya)

Karma kullanım: Bucholz McEvoy Architects (Dublin, İrlanda)

Bahçe pavyonu: DSDHA (Potters’ Fields, Londra)

Kaynak: Bustler
Fotoğraflar: AR

3 Yorum
 1. gerçekten projeler çok iyi. Bjarke Ingels Group konut projesi ve BIP Computers ofisi binası gerçeyten müthiş. bravo demek ve şapka çıkarmak gerekir.

  aliye sertanlı | 2 December 2008

 2. Arkitera’da geçen haberde Emre Arolat da Minicity ile bir ödüle layık görülmüştü o yok galiba? bunların arasında???
  …Binanın mimarisi ile ulaşmaya çalıştığı nokta bir kenara, halini gezenler bilir.. kafa kurtarmayan bir sürü noktası, yanlış hazırlanmış, imal edil(e)memiş ve düşünül(e)memiş detaylar, kötü seçilmiş malzemeleriyle, mekanik elektrik koordinasyonun hiç yapılmadığını hatta boyle birşeyin hiç mi hiç düşünülmediği ve yapının sadece form ve görüntüye dayalı bir tasarım olarak kalmaya mahkum edilmiş olduğunu ve metruk bina statüsüne yaklaştığını ve nedenlerini AR ‘ye kimse anlatmamış tabii ki (Süha bey’in reklamı kuvvetli; zaten bilmeyen de kalmadı ya, Paul Finch’i de iyi tanıyor)….Kısacası estetik hırsıyla, ismini duyurmuş olmak için yapılmış, kullanıcıları çok da esas almamış bir yapı..yatırımı devletin üstlenmesiyle bizlerin vergilerinden çıkmışa benziyor kullanılamayan bu “üstün mimari eser”!.. Yukarıdaki örnekler de fotograf ama yaşayabilen mekanlar olduklarını gösteren emareler mevcut en azından…..

  KRL | 3 December 2008

 3. sayın KRL bu başka bir yarışma ve başka bir ödül grubu. minicity burada yok evet. o da iyi bir proje ama buradakiler çok esaslı değil mi? daha mimari… siz arkitera da başka birşey görmüşsünüz herhalde.

  ruhi demir | 11 December 2008


Yorum yazmak için


Sydney Opera Evi Robotik Yeni Bir Dönüşle Korunmaktadır. Sydney Opera Binası dünyanın en önemli yerlerinden biridir. Öyküsü, 1956′da New South Wales hükümetinin düzenlediği tasarım yarışmasıyla başlar ve burada Danimarkalı mimar Jørn Utzon’un  beklenmedik bir şekilde yarışmayı kazanıyordu. Utzon’un fikri basitti, ancak büyük bir binanın bileşenlerine sahipti ve bu nedenle o zamanki jüri üyesi Eero Saarinen’in [...]
ARŞİV
Subscribe