Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
13. Venedik Mimarlık Bienali Rusya Pavyonu
Share 1 July 2013

 

Yayına hazırlayan : Heval Zeliha Yüksel, Mimar

Venedik Mimarlık Bienali Common Ground (Ortak Zemin) başlığı ile gezildi geçtiğimiz yaz. 13.’sü düzenlenen Venedik Mimarlık Bienali’nde kuşkusuz çok sayıda zihin açıcı sergi vardı. Hakkında en çok konuşulan ve ilgiyi toplayan Rusya Pavyonu oldu. Sebebi teknolojik bir mesaj vermesinde gizliydi.

Rusya’nın geçmişi, bugünü ve geleceğine diyakronik bir yaklaşım sunan bahse konu Rusya Pavyonu’nun küratörü Mimar Sergei Tchoban liderliğindeki ekip, “i-city” ve “i-land” ile dijital, sanal ve görünmeyenin peşinden gitmişlerdi. Köşe bucağı dev QR kodları ile kaplanan Rusya Pavyonu, Silikon Vadisi’ne bir gönderme niteliği taşıyordu. İçeri ellerinde kameralı tablet bilgisayarlar ile giren ziyaretçiler okuttukları QR kodları ile 2017’de tamamlanması planlanan Rusya’daki bilim ve teknoloji şehri Skolkovo’nun plan ve kurgu aşamalarını keşfetme imkanına sahip oldular.

Mimar Heval Zeliha Yüksel

Rusya Pavyonu, Rusya’nın geçmiş ve geleceğinin interaktif bir dil ile anlatıldığı iki bölümden oluşuyordu:
“i-city” ve “i-land”

Görünen ve Gizli yüzler: “i-city” ve “i-land”
Üst katta yer alan “i-city” alanı, hiçbir açık kısım bırakılmayan; yer, duvar ve tavan dahil tamamen QR kodları ile kaplanmış üç odadan oluşuyordu. Kesintisiz bir desen oluşturan karo yüzey kaplama ve karolar ardında çeşitli seviyelerde yanan ışığın doldurabildiği dışında mekan alabildiğine boş. Ziyaretçilere giriş kapısında verilen kameralı, özel bir tablet ile kodların ardındaki bilgiler “tag”lenerek çözülebiliyor ve Rusya’nın yeni Silikon Vadisi açığa çıkıyordu. Rus kentleşmesinde mimari ve teknolojik inovasyonların etkisinin anlatıldığı, 2017’de bitirilmesi planlanan Skolkovo Projesinin aşamaları tanıtılmış oluyordu. Potansiyel bilgilerin noktasal müdahaleler ile istenirse bulunabileceği ama büyük resmin aynı anda görülemeyeceği bir ortam yaratılmış. Fikir harikaydı!

Pavyonun alt katında Skolkovo’nun benzeri, eski zamana ait bilim ve teknoloji şehirlerinin tarihi anlatılıyor. 60 yıl boyunca Sovyetler dönemindeki Rusya’nın 80 ayrı şehirde yaptığı gizli bilimsel çalışmaların yapıldığı teknoloji şehirlerinden örnekler görülebiliyordu. Simsiyah duvarlardaki yuvarlak büyüteçlerden bakıldığında arkadaki gizli istihbarat bilgilerini okuyabiliyordunuz. Zihin açıcı değil mi?

Rusya’nın geçmişi, bugünü ve geleceğine diyakronik bir yaklaşım sunuyordu. Alt kattaki merceklerin arkasındaki eski endüstri yapılarıyla, QR kodları ile kaplı salonunu ardışık olarak izlemekle olguların; dün, bugün, yarın bağlamında, zaman içinde geçirdikleri evrim açısından ele alınmış olduğunu söyleyebiliriz.


Pavyonun amacı, kapalı Sovyet bilim şehirleri ile açık Skolkovo arasındaki farklılığı göstermek olabilir. Kim bilir? Geçmişte ve gelecekte Rusların teknoloji ve bilime merakı da varılmak istenen bir başka nokta olabilir. Ama en güzeli sergileme biçimiydi…


Proje Künyesi:

küratör: sergei tchoban
küratör yardımcıları: sergey kuznetsov, valeria kashirina
sergi tasarımı: SPEECH tchoban & kuznetsov (sergei tchoban, sergey kuznetsov, marina kuznetskaya, agniya sterligova, kirill zaev, elena petukhova)
uygulama geliştirici: treelev LLC (konstantin chernozatonskiy, pavel shlyapnikov, andrey mishanin, maxim raykhrud, alexander bonel, ekaterina laretina)
sergi uygulayıcı: velko2000 (igor chichikov), ST facade (irina yerokh, daria popova, mara peyrot, federico belletti, fabrizio ceresole),
studio MEW (odine manfroni), flexlite (filippo lazzarini)
yönetici: grigory revzin
destekleyen: skolkovo foundation

“Resimler desteği için Arcdaily ve Nevzat Sayın’a teşekkür ederiz.”

“ Yeni Silikon Vadisi Rusya’da mı?” yazmıştı The Economist geçtiğimiz günlerde. Rus hükümeti, derginin bildirdiğine göre, önümüzdeki dört yıl için projeye $3 milyar ayırarak dünyanın bir sonraki büyük yüksek teknoloji merkezini oluşturmak için harekete geçmiş bulunuyor.Rusya’nın yenilik merkezi; bir araştırma üniversitesi, 40 kurumsal Ar&Ge merkezi ve 1.000 ayrı yeni şirkete ev sahipliği yapacak bir “Teknopark” içeriyor. The Economist’e göre, Massachusetts Institute of Technology, Skolkovo Institute of Science and Technology’yi kurmayı kabul etti ve Skolkovo merkezli şirketler harika vergi avantajları, vizeler ve ithalat açısından özel işlem görme hakkına sahip olacaklar. Bu haklar da Skolkovo’yu cazip hale getirecek.

2 Yorum
  1. çok değişik bir desen çalışmasının çoğaltılması gibi.

    Hazım Gürkan | 13 May 2017

  2. Venedik pavyonlarından neler öğreniyoruz, neleri hatırlıyoruz, nelerden ilham alıyoruz…

    cemil açıkalın | 5 June 2018


Yorum yazmak için


AIA Altın Madalyalı Glenn Murcutt,  MPavilion 2019′u Tasarlayacak Yıllık pavyonun altıncı yinelemesinin bu kasım ayında halka açılması planlanıyor. Editör:  Ayoubi     Anthony Browell Glenn Murcutt   Kamu mimarisi ve tasarım projelerini destekleyen, Avustralya merkezli  Melbourne’da bulunan Naomi Milgrom Vakfı, bugün Avustralya’lı mimar Glenn Murcutt, Hon’u görevlendirdiğini duyurdu. FAIA, altıncı yıllık MPavilion’u Glenn Murcutt tasarlayacak. [...]
ARŞİV
Subscribe