Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Kışla’daki Kent Müzesi Şiddet Hafızası Üzerine Oturtulamaz
Share 11 June 2013

MÜZECİLİK MESLEK KURULUŞU DERNEĞİ’NDEN KIŞLA İTİRAZI
Kışla’daki Kent Müzesi Şiddet Hafızası Üzerine Oturtulamaz

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği, Topçu Kışlası’nda kent müzesi yapılmasına karşı çıkarak “ne kışla, ne müze, ne de başka bir bina, sadece park istiyoruz” dedi.

Gezi Parkı’nda Topçu Kışlası’nın yeniden inşası ve içine kent müzesi yapılmasına bir tepki de Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği’nden geldi.

Yeniden inşası öngörülen Topçu Kışlası’na Başbakan Erdoğan, önce AVM ve rezidans yapılacağını söylemişti; Gezi Direnişi’nin ardından ise kent müzesi yapılabileceğini belirtti.

Müzecilik Meslek Kuruluşu Derneği, “ne kışla, ne müze, ne de başka bir bina, sadece park istiyoruz” başlıklı açıklamasında halkın serbestçe kullandığı Gezi Parkı’nın yok edilmesine izin verilmemesi gerektiği belirtildi.

“Kent müzeleri kentin farklı unsurlarını bağlayan sağlam bir halattır” denen açıklamada, İstanbul Kent Müzesinin Taksim’de gerçekleşen saldırı ve şiddet hafızası üzerine oturtulmaya çalışılması kınandı.

“Parklar, müzeler birbirinin yerine konulamaz değerdedir. Parklar kentlerin ciğerleridir, ciğerlerimiz olmadan nefes alamaz, yaşayamayız.”
Müzeler nasıl kurulur?

Açıklama şöyle devam etti:

“Kent müzeleri dünyanın her yerinde ve Türkiye’de de giderek kentsel yaşamın en önemli unsurlarındandır. Müzeler, çocuk, yaşlı genç herkes için önemli bir buluşma, öğrenme, paylaşma, hatırlama mekânlarıdır. İstanbul tarihi, doğal ve kültürel mirası ile eşsiz bir kent. İstanbul’u biricik yapan bu miras, kent müzesinde, burada yaşayan insanların geçmişte ve bugün yarattıkları yaşam kültürünün tüm renklerinde yansıtılmalıdır.

“Kent müzeleri paylaşımcı, demokratik, katılımcı olur. Kent müzelerinin en önemli özelliklerinden birisi de geçmişi koruyarak aktarması, bugünün şahitliğini yapması, yaşadığımız çevrenin bugünü ve geleceği için alternatif senaryolar sunabilmesi, kentsel gündemlerin tartışmaların merkezinde olması, eleştirel olabilmesidir.

“Kent müzeleri sadece geçmişe ait birtakım eşyaların sergilendiği nostalji mekânları değildir. Kentin tüm sahiplerinin toplumsal ve kentsel tarihinin şahitleridir. Kentsel düzenlemeler için birer forum merkezidirler. Kent müzelerinin sahibi sadece o kentte yaşayanlardır. Dolayısı ile kent müzesi kurulmasından söz ederken:

* Hangi kurumun kuracağı,

* Nasıl kurulacağı,

* Nereye kurulacağı,

* Nasıl işletileceği,

* Bina seçimine nasıl karar verildiği,

* Mekânın kentsel hafızadaki yeri,

* Kurulma süreçlerinde işletilen demokratik katılım mekanizmaları,

* Müze içeriğinin dayandığı bilimsel zemin müzenin gerçek bir kent müzesi olmasında belirleyicidir.


Kaynak : Bianet


Yorum yazmak için


Tasarım: GWWO Architect   Morven Müzesi ve Bahçesi ile birlikte kullanılıyor ve tarihi konağa bitişik yeni bir Tercüme Merkezini şu anda GWWO tasarlıyor. Tasarım, 2008 Müze ve Bahçe Ana Planı’nın gözden geçirilmesini ve yeniden değerlendirilmesini gerektirmiştir. GWWO, master plandaki tüm ayarlamalar için onay almak üzere Princeton Borough Tarihi Koruma İnceleme Komitesi ve New Jersey Tarihi [...]
ARŞİV
Subscribe