Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Çatalhöyük’ten eskisi de var
Share 22 September 2007

Konya’daki Boncuklu Höyük kazısında ‘Çatalhöyüklülerin ataları’nın evine ulaşıldı. Yuvarlak tabanlı 10 bin yıllık yapı, Çatalhöyük’ün dikdörtgen evlerinden 1000 yıl daha eski.

Boncuklu Höyük’teki kazılarda, 10 bin yıllık bir evin temel kalıntılarına ulaşıldı. Konya’nın Çumra İlçesi’nde, Çatalhöyük’ün 10 kilometre güneyindeki Boncuklu Höyük’te bulunan ev, Anadolu’da yerleşik hayatın bilinenden 1000 yıl daha önce başladığını ortaya çıkardı.

Kazı başkanı İngiliz arkeolog Doç. Dr. Douglas Baird heyecanlı: “Bulgulardan burada yaşayan insanların henüz bilinmeyen bir nedenle Çatalhöyük’e göç ettiğini belirledik. Bir başka deyişle Çatalhöyüklülerin atalarının izini bulduk.”

Geçmişi MÖ 8500-7500 yıllarına uzanan Boncuklu Höyük, iki yıldan beri yedi ülkeden 25 kişilik bir ekiple kazılıyor. Ekip kazılarda büyük ve küçükbaş hayvanların kalıntılarına, deniz kabuklarına, süs amaçlı boncuk ve koruma amaçlı sivri uçlu aletlere ulaştı. 19 Eylül günü bulunan ve 10 bin yıllık olduğu belirlenen evse, insanın göçebe hayattan yerleşik hayata geçişine ait Anadolu’daki ilk iz oldu.

Yerleşikliğin kanıtı: Çöplük

Liverpool Üniversitesi’nden Doç. Dr. Baird, duvarları yok olan sadece tabanına ulaşılan evle ilgili bilgi verdi:
“Çatalhöyük’teki dikdörtgen evlerin tersine Boncuklu Höyük’te oval yapıda bir ev tabanı gün yüzüne çıkarıldı. Belki de evde kamış ve ahşap duvarlar mevcuttu. Ancak bölgede çok uzun yıllar tarım yapılıp, hayvan otlatıldığı için bulgular büyük oranda yok edilmiş. Çalışma alanı etrafında çöp alanları bulunması da bize burada yerleşik hayat bulunduğunu gösteriyor.”

Hem Çatalhöyük’te hem de Boncuklu Höyük’teki yerleşim yerlerinin içinde boyalı sıva kabartmalar olduğunu vurgulayan Baird, “Bu durum, Boncuklu Höyük’te oturanların Çatalhöyük kültürünü oluşturduğunu kanıtlıyor” dedi, “Her iki kazı alanındaki bulgulardan, burada yaşayan insanların henüz bilinmeyen bir nedenle Çatalhöyük’e göç ettiğini belirledik. Yıllardır 9 bin yıllık Çatalhayök’ün Anadolu’nun ilk yerleşim yeri olduğu düşünülüyordu. Ancak Boncuklu Höyük’teki 10 bin yıllık ev bu tezi değiştirerek, Anadolu’da medeniyetin 1000 yıl daha önceden başladığını gösterdi.”

Boncuklu Höyük’teki kazı çalışmaları 10 yıl daha sürecek. Kazı başkanı İngiliz arkeolog Baird’e göre kazı tamamlandığında çiftçiliğin doğudan ve güneyden Avrupa’ya yayıldığı tezi kanıtlanmış olacak

Kaynak: Radikal


Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe