Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
İTO’ya pahalı geldi
Share 22 September 2007

Ekrem Demirtaş, “Açıklanan fiyatın anlamı, ‘Kimse burayı almasın’ demektir” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı, İzmir’in Alsancak semtinde sahibi olduğu ve çevresine güvenlik sorunu yüzünden korku salan TRT Blokları için sessizliğini bozdu. Bakanlık, 2003 yılında TRT Genel Müdürlüğü’nden 11 milyon 800 bin YTL’ye satın aldığı dev blokları, hastane yapmak üzere talip olan İzmir Ticaret Odası’na 57 milyon 600 bin YTL’ye satmayı teklif etti.

Binalar için istenen rakamın çok yüksek olduğunu belirten İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, tepki gösterdi.

Bedel takdirini İzmir Emlak Komisyoncuları Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın yaptığını kaydeden Demirtaş, “Alsancak’ta arazilerin metrekaresi bin YTL’den satılırken Balçova’da alışveriş merkezi yapılacak alanın metrekare fiyatı 700 YTL olarak tespit edildi. Bize önerilen 57 milyon YTL’nin 51 milyon YTL’si arsa, kalan 6 milyon 600 bin YTL ise bina bedeli olarak belirlenmiş. Ancak bu rakamları bizim kabul etmemiz olanaksız. Şimdi bu binalar ne olacak? Bu fiyattan kimse almaz. Metrekaresi bin YTL olan bir yerde 4 bin YTL talep ediliyor. Biçilen bu değer ‘burayı kimse almasın’ demektir” diye konuştu.

Yeşil alan olsun

Dev bloklara İTO’nun talip olması nedeniyle fiyatın yüksek tutulduğunu belirten İTO Başkanı Demirtaş, projeden vazgeçtiklerini açıkladı. Demirtaş şöyle devam etti: “Bu değer niye biçildi, İTO, sağlık merkezi yapacak diye. Hangi kurumun gücü yeter orayı almak için? Bundan böyle orası ile ilgili talebimiz, binaları yıkalım, yeşil alana dönüştürelim, altına da yeraltı otoparkı yapalım şeklindedir.”

Özel sektöre satılamıyor

Hırsız ve şarapçı yatağı haline gelen binalar, 1960′lı yıllarda yapılan kamulaştırmalarda, “kamu yararı dışında kullanılamaz” şartı konulduğu için özel bir şirket veya şahısa satılamıyor. Binalar, sadece kamu kurumlarınca değerlendirilebileceği şartı nedeniyle TRT tarafından 2003′te TSK’ya satıldı.

Yanıt bile verilmedi

SK, geçtiğimiz aylarda TRT Genel Müdürlüğü’ne resmi yazı göndererek “Binayı geri alın” teklifinde bulundu. TSK gönderdiği yazıda, “Blokları sizden 11 milyon 800 bin YTL’ye satın almıştık. Geçen sürenin faizleriyle birlikte tespit edilecek bedelle binayı bizden geri alabilirsiniz” ifadesi kullanıldı. Ancak maddi sıkıntıda olan TRT Genel Müdürlüğü, teklife yanıt yazısı dahi göndermedi.

TRT binalarına geçen yıl İTO talip oldu. 28 Şubat 2006 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı’na müracaat eden İTO, dev blokları sağlık merkezine dönüştürmek üzere istedi. Bunun üzerine TRT de dahil olmak üzere pek çok kurumla yazışmalar yapan Milli Savunma Bakanlığı, Ağustos ayının 23′ünde İTO’ya gönderdiği resmi yazı ile, TRT bloklarını satmayı önerdi. Milli Savunma Bakanlığı, bloklar için Haziran 2007′de yapılan bedel takdiri doğrultusunda 57 milyon 600 bin YTL istedi.

30 stüdyo var

TSK, 4 yıl önce Astsubay Orduevi yapılmak üzere binayı 11 milyon 800 bin YTL karşılığında devraldı. Kontrol TRT’nin dışına çıktıktan sonra kapkaççı, hırsız, şarapçı yatağı haline gelen bina çürümeye terk edilirken alümünyum doğramaları, göz göre göre çalındı. Binanın elektrik tesisatının da büyük bölümü, kablolar içindeki bakır teller yüzünden talan edildi.

13 dönümlük alana kurulu 4 bloktan oluşan binada toplam 30 stüdyo yer alıyor.

Kaynak: Yeni Asır


Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe