Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
‘Antalya’da konut yapımı durdurulmalı’
Share 22 September 2007

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, Antalya’da düşük kaliteli ve ucuz konut üretiminin durdurulması gerektiğini belirterek, ”Her sektörde ‘Kalite Belgesi’ olmalı” dedi.

Özgen, Antalya’nın her geçen yıl daha fazla göç aldığına işaret ederek, sosyal alanların daraldığını söyledi.

Antalya’nın sorununun, sayısal büyüme değil ‘kalite’ artışı olduğunu her zaman dile getirdiklerini ifade eden Özgen, her sektörde ‘Kalite Belgesi’ ve ‘Kalite Denetimi’ olması gerektiğini vurguladı. Bu denetimin sadece devletin kurumlarından beklenmesinin doğru olmayacağının altını çizen Özgen, ”Oda olarak üyelerimiz üzerinde de bir ‘kalite denetimi’ sistemi kurmalıyız. Yanlış yapan üyeye karşı daha ciddi yaptırımlarımız olmalıdır. En başta kaliteli mal üreten, kaliteli hizmet veren üyeyi teşvik etmemiz gerekir. Kayıt dışı konusunda da mutlaka bir şeyler yapmak zorundayız. Her sektörde kalite belgesi olmalı” diye konuştu.

Bazı illerde defterdarlıkların fatura ve fiş vermede ve vergi düzenine uymada düzgün davranan iş yerlerine ”mavi bayrak” vermeye başlayacaklarını öğrendiklerini anlatan Özgen, ”Bizim de bu tür çalışmalara destek olmamız gerekir. Dürüst çalışan firma teşvik edilmezse, kayıt dışı ile kalitesiz iş ile mücadele de tam olmaz” dedi.

Antalya’da kalitesiz konut sorunu yaşandığına dikkat çeken Özgen, ATSO İnşaat Komisyonu’nun sektör için çok önemli öneriler getirdiğini bildirdi. Özgen, şöyle devam etti:

”İnşaat komisyonumuz çok güzel öneriler getirdi. Bu öneriler arasında, konut üretiminde fizibilite yapılması, müteahhitlik belgesine kriter getirilmesi, tüm yapıların lisanslı müteahhitler tarafından yapılması, taşeronluk işine sınır getirilmesi, yapı denetim firmalarının kamuya karşı sorumlu tutulması, yapı denetim firmaları ile yapı sahibi arasındaki ticari bağın kesilmesi gibi çok ciddi öneriler yer alıyor. Bu çalışmayı geliştirirsek, hem Antalya hem de Türkiye’ye çok hayırlı bir iş yapmış oluruz.”

İnşaat sektöründe satılamayan çok konut bulunduğunu da ifade eden Özgen, inşaat sektöründe sıkıntı yaşandığına işaret etti. Özgen, sözlerini şöyle tamamladı:

”Artık Antalya’da çok sayıda konut yapılması durmalıdır. Arsa üretimine bir plan dahilinde sınır getirilmelidir. Düşük kaliteli, ucuz konut üretimi durmalıdır. Antalya artık betonlaşmada dayanılmaz noktaya gelmiştir. Halen çevresinde yeşil alan olmayan, yeterli otoparkı olmayan binalar yapılmaktadır. Mahalleler betonlaşırken, sosyal donatı alanları yetersizdir.”

Kaynak: Zaman


Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe