Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Taşköprü Pompeipolis Antik Kenti’nde ikinci etap kazılar başladı
Share 22 September 2007

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesindeki Pompeipolis Antik Kenti’nde ikinci etap kazı çalışmalarına başlandı. Prof. Dr. Latife Summerer başkanlığında yürütülen çalışma ekibine, çıkartılan yazıtların okutulması için davet edilen İsviçre Zürih Üniversitesi’nden dünyaca ünlü Epigraf Prof. Dr. Christian Marek de katıldı.

Kazıda ilk ulaşılan yazıtları okuyan Prof. Dr. Christian Marek, Roma İmparatoru Mark Aurel’in damadı, M.S. 2. yüzyılda Geneus Klaudius Severus’un Pompeipolis’li olduğu ortaya çıkarıldı. 1980′li yıllardan bu yana Paflagonya bölgesinde yaptığı çalışmalarla tanınan Epigraf Marek, Pompeipolis antik kenti kazılarından çıkarılan yazıtları incelemeye başladı. Gelinen noktayı oldukça ümit ve heyecan verici olarak nitelendiren Prof. Dr. Christian Marek, “Pompeipolis’te geçmiş yıllarda yapılan çalışmalarda ulaşılan yazıtları estanpaj metodu ile okuyoruz. Şimdiye kadar okuduğumuz eserlerde bol miktarda Geneus Klaudius Severus, ismine rastladık. Bolca ismi geçen bu kişi ise M.S. 2. yüzyılda Roma İmparatoru Mark Aurel’in damadı” şeklinde konuştu. Karadeniz Bölgesi’nde tek arkeolojik kazı olma özelliği taşıyan projenin Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Pers, Roma ve Doğu Roma dönemine de ışık tutması bekleniyor.

Kaynak: Zaman


Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe