Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Kadifekale’de yıkım başladı
Share 23 September 2007

Başkan Kocaoğlu, afete maruz bölge ilan edilen 9 mahalledeki 1968 evde yaşayanların Uzundere’deki toplu konutlara taşınacağını söyledi.

Bakanlar Kurulu kararı ile “afete maruz bölge” ilan edilen Kadifekale ve çevresinde ilk yıkımlar başladı. Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki vatandaşları Uzundere’deki örnek konutlara taşıyacak. Kadifekale heyelan bölgesindeki konutlarda oturan vatandaşlarla uzun süredir yüz yüze görüşen İzmir Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırma konusunda uzlaşmaya varılan vatandaşların evlerini yıkmaya başladı.
Bölge halkının taşınacakları Uzundere’deki konutları incelemelerinin ardından yıkımlara başlandığı bildirildi. Bu arada kamulaştırma bedelinde uzlaşma sağlanan taşınmazların devri ve bu kapsamda kamulaştırma bedellerinin ödenmesi işlemlerinin de sürdüğü açıklandı.

Güvende olacaklar

Heyelan bölgesinde kalan toplam 1968 konut, kademeli olarak yıkılacak ve tehlikeli binalarda yaşayan vatandaşlar daha güvenli konutlara taşınacaklar. Bu kapsamda İmariye mahallesinde evleri yıkılan vatandaşların bir kısmı, konut bedelini nakit olarak almayı tercih ederken, bir bölümü de Uzundere’de Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan toplu konutlara yerleşecekler.

Bakanlar Kurulu kararı ile “afete maruz bölge” ilan edilen İmariye, 19 Mayıs, Vezirağa, Hasan Özdemir, Yeşildere, Kosova, 1. Kadriye, Altay ve Kadifekale mahallelerinde 1968 konut ekiplerce yıkılacak. Bu konutlar için 20 Temmuz 2006 tarihinde kamulaştırma kararı alınmıştı.

Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz Haziran ayında Konak Belediyesi ve TOKİ yetkilileri ile birlikte toplantılar düzenleyerek, heyelan bölgesinde yaşayan vatandaşları bilgilendirmişti. Ayrıca, heyelan bölgesinde yaşayan vatandaşlar, yine belediye tarafından sağlanan araçlarla Uzundere’ye götürülerek buradaki konutları incelemeleri sağlanmıştı.

Sosyal tesisli proje

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, üzerinde çalıştıkları kentsel dönüşüm projesiyle Türkiye’ye örnek olmak istediklerini söyledi. 1978 yılında afet bölgesi ilan edilmiş bir yeri taşımakla, kent dönüşümüne “en riskli bölgelerden” başlamış olacaklarını belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu:
“Bunu yaparken, işin sosyal boyutunu da göz ardı etmiyoruz. Her ne koşulda olursa olsun, evlerini taşıyacağımız bu insanlara, yaptıkları işi devam ettirecek ve geçimlerini sağlayacak formülü de üretip koymamız lazım. ‘Ben size bu evi yaptım, gelin burada oturun’ demekle iş çözülmüyor. Önemli olan, o insanların hayatlarını nasıl idame ettirecekleridir. Anadolu’dan gelmiş, yıllar yılı tek katlı, bahçeli evlerde oturan insanları 10-13 katlı apartmanlara yerleştirirken, kentsel dönüşümün aslında bir ‘sosyal dönüşüm’ projesi olduğunu çok iyi biliyoruz.”

Kentsel dönüşüm

Kocaoğlu, şöyle devam etti:
“Kentsel dönüşüm demek, sadece sağlıksız konutları yıkıp yerine yeni apartmanlar yapmak değildir! Sosyal donatı alanları yaratmak ve kente yeni yeşil alanlar kazandırmak, bu projenin özünü oluşturmalıdır. Üstelik kent dönüşümü, her kentin coğrafi konumu ve sosyo-kültürel özelliklerine göre değişkenlik arz eder.”

Uzundere’de her türlü sosyal tesis yer alacak

İzmir’de çevresi sağlıksız konutlarla dolmuş ve yeşili yok edilmiş bir kent görünümü ortaya çıktığını belirten Başkan Kocaoğlu şunları söyledi: “Biz bu görüntüyü, “kent ormanı + konut” şeklindeki bir formülle ve merkezdeki yoğunluğu uydu kentlere taşıyarak, o bölgelerde yeni cazibe alanları oluşturarak değiştirmek istiyoruz; değiştireceğiz de… Bunu yapamazsak, kentin giderek bozulan silüetini yenileme olanağını asla bulamayız.”

Kocaoğlu, Uzundere’deki konutlarda steril midye tesislerinin yanısıra pazaryeri, çok amaçlı salon, spor alanı ve bilgisayar – kütüphane alanı gibi her türlü sosyal tesisin de yer alacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Yeni Asır

14 Yorum
 1. biz evlerimizde çok mutluyuz bizi buradan çıkarmasınlar biz uzun dereye gitmek istemiyoruz gerekirse insan hakları mahkemesine baş vururuz ama ev lerimizden çıkmayız ne olur bizi mahallemizden etmesinler saygılar

  mustafa altun | 19 March 2008

 2. bnce çok güzel bi karar tarihi bi mmekanı ziyaret edemiorz ben çimentepede oturuorm 1 kere kadifekaleye gidemedim akşamalrı oradan otobus bile geçmio orayı turistlik bi bölge olduğunu ve insanların rahatça gezebilecekleri bi hale getirmeleri gzl .. evlerde hharabe gibi deprem olsa hepsi yıkılacak hem görünüş açısından hemde insan saqlıqı açısından baskanımızın verdiği karara katılıorm basarılarının dewamını diliorm

  nur | 24 March 2010

 3. bayan (nur) kadife kalede yıkım kararı hakkında ne biliyorsunuzki
  yaptığınız yorum göz zevki ile alakalı orada oturan insanları mağdur ediyolar senin başarı dileklerini sunduğun şahıslar orayı güzelleştireceğiz diyerek bizi evimizden çıkarıyolar hemde evin değerini çok ucuz fiyat belirleyerek. ben kadifekalede oturuyorum
  evinize gelip seni evden çıkarıyoruz. evin bedelini 23bin lira olarak belirledik evini terket git diyorlar.şimdi ben sana soruyorum
  izmirin hangi bir tarafında 23 bin liraya ev bulursun birileri biz burayı güzelleştireceğiz diyorlar bizim evimizi gasp ediyorlar bu
  durumu elinizi vicdanınıza koyarak yorumlayın benin burada mağdur biz evimizden çıkmak istemiyoruz bence yaptıkları tam bir iki yüzlülük kale manzara bakımından izmirin en güzel yeri
  ve orada garibanın ne işi var deniyor ve ve cebi şişkin olan insan hak eder diyorlar

  muhammed ali | 9 May 2010

 4. biz burada mutluyuz evimizi satmadan devlet gasp ediyor işte
  demokrasi dedikleride bu zengini sırtını sıvazla garibanın derisini yüz.

  muhammed ali | 9 May 2010

 5. bu kadar insana yazık günah bari haklarını alsalar ama nerde herkes kendi derdinde o kadar yoksul insanı mağdur etmek çözümleri kadifekaleyi yıkıp harabeye cevirselerd oraya en güzel villaları dikselerde bu halk hep orda yaşayacak…

  nurettin | 16 July 2010

 6. madem yıkıyorsunuz evin deyerlerını yükseltın insanalrın hakkını gaspetıdyorsunuz gıbı oluyor ev deyerılerı yükseltılırse beklı ınsanalr evlerınden cıkar.

  kaya | 25 July 2010

 7. dönüşümlerin sancılı olmaması için baştan projenin iyi bilinmesi ve mutabakat zeminin aranması sınuna kadar da devam edilmesi gerekir.

  nefise ün | 23 October 2010

 8. niye yıkılıyo

  seyit | 2 February 2011

 9. Başkanımız Aziz Kocaoğlu’nun projesi güzel ama insanların hakkınnı yemesi iğren verici bi durum sayın başkanımıza soruyorum heyelan bolgesi diyorsunuz ve sadece manzarası güzel belirli sokakları yıkıyorsunuz niye hemen yam komşumun evı heyelana daha mı dayanıklı siz kendinizi kandırırsınız ancak nerde ozgurluk biz cumhuryetçiyiz laikliyi uygulayanlardanız diyosunuz neyse!! başknmız veya yetkililerden bi isteğim olucak bizim ev Hilton manzralı 3 katlı – 3+1/3+1/4+1 ve terasında bi yazlık katı bulunan bi evimiz var 172 m’2 .(chp) verdiği ücret 27 bin tl. ,itiraz ediyoruz maxsimum cıkan fiyat 52 bin tl. 2 bin tl,si avukata KALDI 50 bin TL başkanımızdan ricam =) aynı ozellikler de 50 bin tl,ye Bİ EV ALALIM MI ? veya tavsiye etçeğiniz bir ev varsa buyurun alalım bide syn başkanımız Recep-tayyip ERDOĞAN’a çılgın proje diyonuz hiç olmasa Herkeze hakkını veriyor Siiz daha çılgınsınız Saygılar :)

  firat | 17 May 2011

 10. “Bakanlar Kurulu kararı ile “afete maruz bölge” ilan edilen Kadifekale ve çevresinde ilk yıkımlar başladı. ”
  Sayın millet, ey CHP’ye saldıranlar size tek bir sorum var: Kocaoğlu Bakanlar Kurulu’nun mu başkanı?
  Bakanlar kurulu kararının altında mühür gibi imzası olan sizin çok sevgili recebiniz değil mi?

  İtü’lü | 17 May 2011

 11. size çok katılıyorum(muhammed ali)bende kadife kalede yaşıyorum kadife kale izmirin engüzel yeri bence bizleri ordan mahrum eden ler utanasın…!

  senem | 18 May 2011

 12. biz cok mutluyuz kadifekalede deprem olsun ölen biz olcaz aziz kocaoglu ölmüyo ndn karısıyolar izmir dedin mi akla kadifekale bide surlar geliyo bide 2 kattla ewe 50 milyar weriyo izmirin koyunde bile 50 milyara ew bulamayız bunları hic dusun muyolar

  serif | 21 June 2011

 13. ben suan kadifekalede oturuyom ama burdan bende memnundeyilim bizim orasıda yıkılsa gzl olur calısmalar sokagın basında burmus. bırazdaha gelsede bizim evide yıkıp bizde tasınsak gzl olur hem.

  sehmuz | 18 February 2012

 14. Bu yıkım işi ne zamana kadar sürecek

  Anonymous | 26 September 2018


Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe