Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Doğa Tarihi Müzesi Kozaya Girdi
Share 3 September 2008

Doğada koza, içinde büyüyen yaratığı korur ve dönüşümün gerçekleşmesini sağlar. CF Møller Architects’’in mimarı Anna Maria Indrio da Londra’nın Natural History Museum’un (Doğal Tarih Müzesi) göz kamaştırıcı ikinci bölümü olan Darwin Center’ı tasarlarken bundan ilham almış.

Waterhouse Building’in yanında cam bir kutuyla kaplanmış olan şey de dev bir koza. Devasalığı ve tasarımının karmaşıklığıyla birlikte pozisyonu ve dışındaki binayla ilişkisini bir anda görmek mümkün değil ki bu da tasarım sürecinin temelini oluşturan konsepti ortaya koyuyor.“Bu şekli dışarı çıkarmamak çok önemli” diyor Indrio, “bu bir çeşit sihir aslında, kozanın tamamını bir kerede göstermek istemiyoruz”. Yapı bu amacını da bir mesaj olarak iletiyor: bir koza, 28 milyonu böcek olmak üzere 70 milyon kadar canlı barındırır, dünya üzerindeki türlerin de % 90’ı henüz keşfedilmemiş ya da sınıflandırılmamıştır. Yani, doğa o kadar büyüktür ki, asla tamamı bir anda görülemez…

Dokuz katlı yapının kendi doğası da oldukça karmaşık. Indrio, “Düşünecek sayısız konu vardı. Kaplamanın boyutu, bilim insanlarının çalışma alanlarının karmaşıklığı, tüm bunların koleksiyona nasıl bağlanacağı ve bunun dışarıdan gelenler tarafından görülebilecek olması… Tüm bunlar oldukça korkutucuydu.”

Yapı, 50 kişi tarafından taşınabilen kalın, beton kabuk ile doğal yaşamın çeşitliliğini simgeleyecek şekilde hiçbiri birbirinin aynı olmayan dış panellerden meydana geliyor. Bu karmaşık dış yapı, bu kadar büyük ve kıvrımlı bir yapıyı iyi bir etki yaratarak nasıl kapatabiliriz sorusunun yanıtı olmuş. Genel olarak çizilenin aksine, Arup mühendisleri ile konuştuktan sonra Indrio kozanın düz bir yüzeyden oluşmadığını öğrenmiş. Uykusuz gecelerin ardından CF Møller ekibi, ipek bir kozaya benzeyen bir şekle dönüşecek çizimler yapmayı başarmışlar. Çizgiler, hem yapıya anlam katmak hem de herhangi bir sorun ortaya çıktığında çabucak çözülebilecek şekilde birbirini dik kesiyor. İtalyan tekniğiyle elde hazırlanan sıvanın içine yer döşemesine uyması ve gün ışığını farklı açılarla yansıtıp ipek gibi bir görüntü yaratacak parıltılar oluşturması için pudralanmış mermer katılmış.

Koza sadece estetik olarak güzel olmakla kalmıyor, aynı zamanda da hem türlerin korunmasını sağlıyor, hem de ek binanın yapılmasının asıl sebebi olan, bilimin daha iyi anlaşılmasını ve kamuya daha fazla ilham verebilmeyi sağlamak amacıyla müzede farklı bir deneyim yaşanmasını sağlıyor. Bu deneyim, 2009’un Eylül’ünde tamamlanmasından sonra bu dokuz katlı kozayı ziyaret edecek olan geleceğin bilim insanlarına ilham vermesi için, bilimsel çalışma alanları, sergi salonu ve 3,5 kilometre uzunluğundaki koleksiyon raflarının görülebileceği bir izleme alanında yaratılmış.

Şeffaflık, bilim dünyasını dışarı açmak ve bilim insanlarının bir arada çalışıp tesadüfi öğrenme imkanını arttıracak bir mekan yaratabilmek için tasarımın temelini oluşturmuş. Kozadaki ve köprünün karşısındaki pencereler, ziyaretçileri kozanın içine çekip binayı, laboratuarları ve orijinal yapıyı izleyebilmeyi sağlıyor. Yerlerdeki boşluklar tüm katlarda alanın bir bütün olarak algılanabilmesine yardımcı oluyor.

Natural History Museum için 1881’de Güney Kensington’a taşınmasından bu yana yapılan en önemli gelişme bu yapı oldu ki, bu da Tairh Vakfı, Kültür, Medya ve Spor Bakanlıkları ve Wellcome Trust tarafında yapılan 78 milyon £’luk yardımdan da anlaşılabiliyor.

CF Møller’ın tasarım yarışmasını kazanmasından 7, inşaata başlamasından ise 3 yıl sonra Natural History Museum, kozanın içerisindeki bir tırtıl gibi kendi dönüşümünü gerçekleştirdi. Mimarın kendisi de özellikle belirtiyor: “Bu bir ek değil, dönüşüm…”

Kaynak: World Architecture News
Çeviri: mimdap


Yorum yazmak için


Snøhetta ve WERK Arkitekter , “Teknelerin işçiliği” üzerine Lanternen deniz merkezi projesini hazırladı Editör: Lizzie Crook Snøhetta ve WERK Arkitekter, Danimarka’nın Esbjerg sahilinde ahşaptan yapılacak su sporları için bir topluluk merkezinin görsellerini yayınladı.   Adlandırılmış Fener olarak adlandırılan dairesel tesis, Snøhetta ve WERK Arkitekter tarafından, liman kasabasındaki diğer binalardan ayrılmak amacıyla “teknelerin geometrisi ve işçiliğini” [...]
ARŞİV
Subscribe