Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Liverpool Müzesi
Share 20 October 2008
Bu konuyu Mimdap forumlar�nda tart��mak i�in TIKLAYIN

Mimar: 3XN

3XN’in tasarladığı Liverpool Müzesi için söylenecek tek şey, müze ziyaretçilerini muhteşem bir Liverpool manzarasının bekliyor olduğu… Ancak Ada’da, binayı yere göğe sığdıramayanlar da, yerin dibine sokanlar da bulunuyor.

Tasarımı beğenenler, Danimarkalı mimarlık firmasının eserinin alçak ve düz hatlarına vurulmuş durumda. 3XN’in vizyonunu beğenmeyenlerse, İskandinav mimarî tarzını hatırlatan bu binanın yakınlarındaki binalarla hiçbir alakasının olmadığını savunuyor. Ancak her şeye rağmen yapı yükselmeye devam ediyor.

İngilizler ne düşünürse düşünsün, bina hiç şüphesiz kayıtsız kalınamayacak kadar dikkat çekici. Üç katlı yapının açık hatlı, uzunlamasına bir kutu şeklindeki tasarımı, Liverpool’un tüm güzelliğini gözler önüne seriyor.

Tasarımcılar, “Müzeyi kocaman siyah bir kutu gibi tasarlamaktansa, nehirle uyum içinde bir yapı olarak düşünmeyi tercih ettik” diye konuşuyor.

Yapı, bir metro hattının üzerinde bulunuyor olması nedeniyle, temeli için özel bir yöntem uygulanmış. Mühendisler, bu tercihlerini ise “Temel için kazıklı bir çözüm düşünebilirdik, ancak yapının hemen altından metro hattı geçtiğinden, hücreli bir temel yapmayı uygun gördük. Ayrıca eski limanın duvarlarını da arkeolojik sebeplerden ötürü olduğumuz gibi bırakmamız gerekiyordu” sözleriyle anlatıyor.

Tasarım, mühendislere çözmeleri gereken ekstra sorumluluklar da yüklemiş, zira her şeyden önce metro hattının üzerindeki tonlarca ağırlığı bozmadan, aynı ağırlıktaki betonla değiştirmek gerekmiş. Mühendisler, bu sorunu çözmek için bir yandan yapının temeli için kazma işlemlerini sürdürürken, bir yandan da bu ağırlık sorunuyla başa çıkmayı bilmiş.

Yapının üst katındaki destekleyici kolonları, 27 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor. En üst katın içinde herhangi bir kolon bulunmadığından, tasarımda toplam 2100 ton ağırlığında çelik çerçeve kullanılması gerekmiş. Ancak bunun yük getiren tarafı da, bu çelik konstrüksiyonu yerleştirmek için özel destek sistemlerinin kurulması gerekliliği olmuş.

İç mekâna gelince, yapının merkezinde geniş spiral bir merdiven göze çarpıyor. Betondan yapılma bu merdiven, aynı zamanda yapıyı destekleyen bir unsur olarak da işlev görüyor.

Yapının dış kaplaması şu sıralar devam ediyor. İlk olarak mermer düşünülse de, sonradan bu fikirden vazgeçerek kireçtaşına dönülmüş. Mimarlar, bu tercihi “Kireçtaşı uzun vadede daha iyi bir çözüm gibi görünüyor. Hem iklim şartlarına, hem de denizelliğe daha dayanıklı oluyor” sözleriyle açıklıyor.

Kireçtaşı, galvanize bir çelik çerçevenin üzerine oturtulmuş. Böylece nispeten hafif bir malzeme olan çelik çerçevenin gerekli durumlarda değiştirilebilir olması sağlanmış.

Binanın önümüzdeki sene toplamda 15 milyon sterlinlik maliyetle tamamlanması, sonraki yıl da ziyarete açılması planlanıyor. Bu zamana kadar Liverpoolluların yeni müzeyi benimseyeceği ve kentin bir parçası olarak algılayacağı, şimdiden öngörülebiliyor.

Kaynak: Building

Bu konuyu Mimdap forumlar�nda tart��mak i�in TIKLAYIN
2 Yorum
  1. Tasarım bence sıra dışı ve müthiş. Ama çeviride yazıldığı gibi “Ancak Ada’da, binayı yere göğe sığdıramayanlar da, yerin dibine sokanlar da bulunuyor.” Demek ki eleştiri her yerde var, eleştiri var fakat tasarım da var, yapı da var. Yani aksiyon, iş, proje var.

    raziye gündoğan | 20 October 2008

  2. dünyada müthiş bir şey liverpool büyük kupalarını burada saklayacak henüz 27 premier lig kupasını burda saklayacak.
    english fa cup , şampiyonlar ligi kupasını,daha çok kupalarını saklayacak. SoRuN kuPaLaRı nasıl sığrıcaklar.

    zeybek | 15 January 2011


Yorum yazmak için


Tasarım: Giovanni Vaccarini Architetti Endüstri ile tarım dünyası arasındaki bir arada yaşama vaat eden bir örnek, Russi’deki Giovanni Vaccarini Architetti’nin Powerbarn’ı (Ravenna, İtalya), Eridania şeker şirketinin bir mülkünün bir sanayi bölgesinin bir biyoenerji üretim tesisine dönüştürülme sürecini yorumlar. Kum tepecikleri ve doğal yollar ile çevrili olan ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi için yeni direk, enerji [...]
ARŞİV
Subscribe