Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Rusya Karadeniz’de ada inşa edecek
Share 24 September 2007

Soçi’de gerçekleştirilecek 2014 Kış Olimpiyatları için şimdiden kolları sıvayan Rusya, Karadeniz’de 8 milyar YTL’ye yapay ada inşa edecek. Lüks ada, Rusya Federasyonu haritasına benzetilecek.

Batılı ülkelerin boykotuyla gölgelenen 1980 Moskova oyunları sayılmazsa tarihinde ilk kez olimpiyat düzenleme şansı yakalayan Rusya, ekonomik durumunun iyi olmasının da etkisiyle on milyarlarca dolar harcamaya hazırlanıyor.

Önceki gün düzenlenen Uluslararası 2007 Soçi Forumu’nda, olimpiyatlar için şimdiden toplam bedeli 23 milyar doları (yaklaşık 30 milyar YTL) bulan 169 ayrı yatırım anlaşması imzalandı. En görkemli yatırımlarından biri Karadeniz’de yapılacak Federasyon Adası olacak. 350 hektarlık bir alana yayılacak adanın yapımını üstlenen Rus şirketinin temsilcisi Aleksey Topolnitskiy, adanın Rusya Federasyonu haritasına benzetileceğini söyledi.

Rusya’da örneği yok

25 bin kişinin yaşayabileceği lüks adada, Rusya’nın nehirlerinin örnekleri de yer alacak. Soçi açıklarına yapılacak ada için gereken 155 milyar ruble (yaklaşık sekiz milyar YTL) büyük ölçüde Batılı kaynaklardan karşılanacak. Hollandalı Erik van Egeraat Associated Architects B.V. tarafından hazırlanan projede, lüks villalar ve iki marinanın yanı sıra üç büyük dinin mensupları için ibadet yerleri öngörülüyor.
Topolnitskiy, yapımına gelecek yıl başlanacak adanın Rusya’da örneği bulunmadığını, bu alanda deneyimli olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Singapur şirketlerinin de oluşturulacak konsorsiyumda yer alacağını açıkladı.

Rus yetkililer, Karadeniz’in en güzel kentlerinden biri olan, ancak Sovyet döneminden kalma altyapısı iflas eden Soçi’yi yapılacak yatırımlarla bölgeyi Türkiye’ye rakip uluslararası bir turizm merkezine dönüştürmeyi planlıyor.

Türkiye’ye rakip olabilir

Bu amaçla Soçi yakınlarındaki Anapa kasabasına da dokuz milyar dolarlık (yaklaşık 12 milyar YTL) harcamayla 40 otel yapılacak. Milyarlarca dolarlık yatırım yağmurunun, Rus piyasasında deneyimli Türk işadamlarına yeni olanaklar getirmesi bekleniyor.

25 bin kişi yaşayacak

Karadeniz’e bugüne kadarki en görkemli yatırım gerçekleştiriliyor. Yapımına gelecek yıl başlanacak olan ve 8 milyar YTL’ye mal olması beklenen adada 25 bin kişi yaşayabilecek. Soçi’yi turizm merkezine dönüştürecek olan lüks adada Rusya’nın nehirlerinin örnekleri de yer alacak.

Kaynak: Radikal

4 Yorum
 1. bu yapılacak olan federasyon adasını buyuk bir kısmı rizede bir şirkete verildigini duydum

  emin kansız | 2 February 2009

 2. evet rize çayelinde altın kum üretim inşaat ltd şti aldı bu işi sozleşmeleride gordum mustafa ve emin abime yakışır onlar dürüstlukleriyle insanlıklarıyla herşeyi hakeder

  CEMİL KAYA | 3 February 2009

 3. rizeden start verılıyor

  selim uzun 12aralik 2009 | 26 December 2009

 4. cerkeslere soykırım yapılan topraklarda olımpıyatların duzenlenmesı cerkesler tarafından kabul edılemez.

  onder sezgın | 15 February 2010


Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe