Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Şiirleşmiş Beton Esaslı 10 Şaheser Bina
Share 16 October 2012

Beton Esaslı 10 Şaheser Bina

Neredeyse modern mimarinin başyapıtlarından hepsinin ortak bir yönü var: Onlar betondan yapılmışlar. En azından kısmen betondan inşa edilmiş. Halk bir yandan çirkin, sıkıcı konut blokları veya soğuk endüstriyel binaların malzemesi olarak betonu görürken bir yandan da Le Corbusier’nin Villa Savoye ve Oscar Niemeyer’in Brasilia ve Frank Lloyd Wright’ın Fallingwater, Tadao Ando’nun Kilisesi. gibi en iyi tasarımcıların son yüzyılın en nefes kesici yapılarının betondan olduğunu görüyor.

Bu ve diğer pek çok modernistin görüleceği gibi yapılarında temel beton bulunmaktadır. Phaidon yayınlarından çıkan yeni kitapta betonun kapsamlı olarak bir sunumu, malzemenin form genişliği, doku ve amaca uygunluğu editör William Hall tarafından derlenmiş.
Eğer söz konusu olan bürütalizm ise Leonard Koren sözleriyle, “üç boyutlu şiir oluşturmak” sayılacak tasarımlar mimarlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Beton binalarda çerçeve genişletilmiş vista alabildiğine açılmıştır. Louis Kahn’ın San Diego’daki çok övülen Biyolojik Araştırmalar Salk Enstitüsü böyle bir örnektir.

Koren beraberindeki makalesinde yazdığı gibi, “Beton soylu bir malzemedir. Onun gelişmesi insanlığın en büyük başarılarından biridir. Bu durum ateşin keşfi ile aynı orada olmayabilir ama belki de kontrplakın icadı, çelik üretiminin gelişi ile neredeyse eşitlenir”

1. Solomon R. Guggenheim Müzesi, NEW YORK, 1959, Frank Lloyd Wright
Wright’ın beton gibi yapı açıklayan bir malzemeyle ortaya koyduğu ve ‘sessiz kesintisiz dalga’ dediği müze gerçekten dünya şahaserleri arasındadır. Burada ilk kez mimarinin akan bir plastik gibi malzemyle bütünleşmesi denenmiştir.

 

2. LOS Manantiales RESTAURANT, MEXICO CITY, 1958, Felix CANDELA
Kitle formu tercih eden Candela binanın birleşik duvarları ve tavanını birleştirerek ve cidarı güçlendirmek için dört ince hiperbolik parabol kullanılarak tasarımı çözmüştür.

 

3. TWA UÇUŞ MERKEZİ, NEW YORK, 1962, Eero Saarinen
Uçuş ruhunu yakalamak isteyen Saarinen’in bu yapıtı hala modern ve en fazla 50 yaşında görünüyor …. Betonarme çelik çubuklarla bir ızgara oluşturularak fütüristik bir yapı ortaya çıkarıldı.

 

4. NOTTINGHAM ÇAĞDAŞ SANATLAR MERKEZİ, NOTTINGHAM, UK, 2009, CARUSO ST. JOHN   Bu sanat merkezi özelliği dolayısıyla dantel şeklinde dokulu ve yivli cepheleri ile Nottingham Sanat Merkezi on dokuzuncu yüzyılın prekast beton sanayinde dantel gibi bir çalışmayı öngörmüş ve uygulatmıştır.

5. ENNIS House, Los Angeles, 1924, Frank Lloyd Wright                                                                                   Beton blok… Dünyanın en ucuz (ve çirkin) bir şeyi diyen Wright, Los Angeles’ta yaptığı tasarımda bir dizi prekast eleman kullanımını seçti.

 

6. ZARAGOZA KÖPRÜ PAVYONU, Zaragoza, İspanya, 2008, Zaha Hadid

Dört yönde kesişen ancak farklı bölmeleri de bulunan Zaragoza Uluslararası Expo Pavyon girişinde yapmış bu eğri köşk ve yaya köprüsü, farklı tonlarda 29,000 lif donatılı beton panellerle karmaşık ‘köpekbalığı-deri’ deseni oluşturacak biçimde tasarlanmıştır.

 

7. BREZİLYA ULUSAL KONGRE MERKEZİ 1960, OSCAR NIEMEYER

 


8. KROMATORYUM  Mimarın deyişiyle bu dalgalı çatı “yavaş yavaş sürüklenen bulutlar” gibi doğa üzerinde yüzmektedir. Onun nazik, sakinleştirici dalgalanmaları bir bina fakat krematoryum olarak rolününe tamamen uygun ince bir varlığı göstermektedir.

 

9. L. Kahn’ın Enstitüsü. Dünyanın en saygın bilimsel araştırma merkezlerinden biri olan Salk Enstitüsü Pasifik Okyanusuna bakan bir kayalığın üzerine oturur. Kurucu Jonas Salk dünyanın dört bir yanından en iyi araştırmacıları ikna edecek bir ortam yaratmayı amaçlamıştır.

10. IŞIK Klisesi, Japonya, 1989, Tadao Ando
Oldukça basit bir plan şeması ve karşı duvardaki haçtan alınan ışıkla yaratılmış bir kilise…

5 Yorum
 1. Betonun plastik gibi kullanıldığı bir dönem, betona hayat verdiği gibi mimari bir yaratıcılığı ortaya çıkarmıştı. Modernistler bütün hünerlerini çağın malzemesiyle göstermişlerdi. O zamanlardan sonra beton kolaycı bir yaklaşımla çok tüketilen, yapım tekniği açısı çabuk ve masrafının az olması yüzünden sıradan işlerde kullanıldı. Geri kalmış ülkelerin eski kent dokusunu bozan betonarme binalar bu dönemin sonucudur ve böylelikle BETON kötü anılmaya başlandı.
  Fakat yukarıda görüldüğü gibi betonu bir sanat eseri olarak ele alanlar da vardı.

  erkan dağ | 22 October 2012

 2. Bunlar dünyanın mimari klasikleri ve hepsi deha diyebileceğim mimarlar kendi dönemlerinin çağdaş malzemesi betonu doğru kullanmışlar.

  mehmetali ardıç | 27 October 2012

 3. Mimar çevresini, bulunduğu ülke ve koşulları, çağını ve teknolojisini hesap eden ona göre tasarımına yöne veren bir insandır. Bu arada yön verici ve ön açıcıdır. Sadece bir teknoloji ve yapı üretim şekline teslim olmaz. Beton geçmişte en çağdaş malzemeydi. Şimdi de geçerliliğini büyük oranda devam ettiriyor. Dünya çapında mimarlar betonu daha sonra çok estetik bir biçimde yorumladılar ve yukarıdaki örnekler ortaya çıktı.
  Bu yıldızları ve ürünlerini ayakta alkışlıyorum.

  Cemal Kozlu | 31 October 2012

 4. Kendi dönemlerinde,malzemeyi maksimum tasarım ufkunda tasarlayan bu özel meslektaslar,bugünkü gelinen noktada pekcok basarısız malzeme kullanıcısına neden birazıcık ilham olmuyor….
  Oysa o dönemlerde cirkin betonlaşan kentlerde üretilirken şanslı ve farkındalık içindeki cevreler bu mimarlar sayesinde dönemlerinin engüzel örneklerini ortaya koymuş lar.

  Pervin KINIK | 12 November 2012

 5. Betonun bu yalın hali muhteşem ve sıcak, ancak oldukça maliyetli, o yüzden heykelsi binalarda can buluyor yalın beton.. ülkemizde binaların çoğu rant kaygısı ile yaratıldığından betonun yalın haline para harcayacak yatırımcı bulmak oldukça düşük bir ihtimal. Türkiye’de mimar şaheser yaratsa da nafile, hangi yatırımcı böyle paralar harcamak isteyecek? Devlet kurumları mı? İnşaat şirketleri mi? hiçbiri..

  Hacer AKGÜN MARINO | 3 December 2012


Yorum yazmak için


Amerikalı mimarlar Tod Williams ve Billie Tsien, Japonya Sanat Birliği’nin 2019 Praemium Imperiale ödülünü  kazandı.       2019 Praemium Imperiale mimarisi, Tod Williams ve Billie Tsien’i ödüllendirdi. Fotoğrafı çeken Taylor Jewell     Her yıl verilen Praemium Imperiale, mimarlık, heykel, müzik, resim ve tiyatro ya da film alanlarında “büyük uluslararası etki” yapan sanatçıları tanır. [...]
ARŞİV
Subscribe