Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Rize’de santral için 70 bin ağaç kesildi
Share 24 September 2007

Karadeniz’in en zengin ekolojik bölgelerinden biri olan 500 yıllık orman florasının bulunduğu Senoz Vadisi’nde yapımı planlanan 3 hidroelektrik santral ve bir aktarma istasyonu için yaklaşık 70 bin ağaç kesildi. Rize’nin Çayeli ilçesi Çataldere köyünden geçen Uzundere ve Ligovi dereleri üzerine yapımı planlanan projenin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu alınmadan başlatılması çevrecileri ayaklandırdı.

Trabzon ve Ankara’da idare mahkemelerine 4 ayrı dava açan çevreciler, normalde hidroelektrik santrallarına karşı olmadıklarını ancak bir su yatağı üzerine 3 santral birden yapılmasının yatakları kurutacağını ve ekosistemi bozacağını ileri sürdü. Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Kemal Ulusaler ise bölgede buna benzer 40 proje bulunduğunu belirterek, “Bu projelerden üretilen enerji ancak Çayeli ilçesine yeterli olabilir. Karadeniz gibi turizm potansiyeli olan bir bölgede baraj tipi santrallar yapılmalı, nehir tipi santrallar yapılmalıdır. Santralların yapılmasında ise kesinlikle doğaya zarar verilmemelidir” diye konuştu.

Kaynak: Sabah


Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe