Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
İlk antik anıtın restorasyonu nihayet bitiyor
Share 24 September 2007

Beş yıldır bürokratik sıkıntılar nedeniyle bitirilemeyen, semavi dinlerin ilk antik anıtı olan Çemberlitaş’ın restorasyonunda nihayet sona yaklaşıldı. Bir buçuk yıllık aranın ardından başlayan restorasyon çalışmalarının yılbaşına kadar bitirilmesi planlanıyor.

Beyazıt’taki Çemberlitaş Kulesi’nin, 1999′da Marmara depreminde temelinden ciddi şekilde hasar aldığı, çok yıprandığı ve kirlendiği gerekçesiyle restorasyonuna karar verildi. Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan gerekli izinler alındıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2003′te 1 milyon YTL’lik ödenekle başlanan ve uzmanlara göre bir yılda bitirilebilecek olan çalışmalar 4 yıldır bitirilemedi. Bir buçuk yıldır ara verilen restorasyon, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun son aldığı atama kararıyla yeniden başladı. Yüklenici firma sahibi Hikmet Gül, bir aksaklık çıkmaması halinde, yıl başına kadar bitirmeyi planladıklarını belirtti. Bürokratik işlemlerden dolayı sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Gül, “Sütundaki her farklı çalışma için kuruldan onay alınması gerekti. Her onayda da 3 ay beklemek zorunda kaldık” dedi.

Kaynak: Yeni Şafak


Yorum yazmak için


Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi, Dünya Mimarlar Topluluğu’nun 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) layık görüldü.           Eskişehir YHT Gar Projesine dünya ödülü geldi. Yüksek Hızlı Tren Garı projesi Dünya Mimarlar Topluluğu tarafından verilen 2020 Dünya Mimarlık Ödülü’ne (World Architecture Award) proje dalında layık görüldü. 2018’de tasarlanan Eskişehir Yüksek Hızlı [...]
ARŞİV
Subscribe