Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Tüm Yazı-Yorumlar

“Quasimodo, birdenbire, duvarcıların bütün gün güneydeki kulenin duvarını, çatısını,
damını onarmak için çalışmış olduklarını anımsadı. Ansızın kafasında şimşek çakar gibi oldu.
Duvar taştan örülmüştü, dam kurşundu, çatı da tahtadandı. Bu muazzam çatı öylesine tıkışıktı
ki, ona “orman” adını vermişlerdi.
»


Notre-Dame Katedrali, Fransa’nın başkenti Paris için milyonlarca turistin akın ettiği, dayanıklı bir tarihi eserden daha fazlası.  »


   BAUHAUS ve 2. Sanayi Devrimi
8 April 2019

Raşit Gökçeli, Y. Bölge Plancısı (ODTÜ), Mimar (İTÜ)
Resmi ömrü yalnızca 14 yıl süren (1919 – 1933) BAUHAUS akımı, mimarlığın kendi çapının ötesinde dünyaca geçerli önemli izler bıraktı. »


Neler yapardım?
Yanlış anlam çıkarılmasın.. Kadıköy’de Mimarlar Odası Başkanlığı yaptım. Kent Konseyi’nin ilk seçilmiş başkanı oldum. STK’larda görev aldım. Kadıköy’le ilgili birçok çalışma içinde bulundum. 2009 yerel seçimlerinde DSP’den Kadıköy Belediye Başkan Adayı idim.. Kadıköy için bir şeyler söyleme hakkımın olduğunu düşünüyorum.

»


Almanya’ya her gidişimde mutlaka gördüğüm kentlerden biridir Wuppertal. Wupper nehri vadisi boyunca kurulduğu için vadi anlamına gelen “tal” sözcüğü eklenerek oluşturulmuştur: Wuppertal. Kuzey Ren Westfalya eyaletinin orta ölçekli, önemli kentlerinden biridir. Düsseldorf’un kuzeydoğusunda, Ren Irmağının kollarından Wupper Irmağının iki yakasında 16 km boyunca uzanır. 1929′da Barmen, Elberfeld, Beyenburg, Cronenberg, Ronsdorf ve Vohwinkel kasabalarının birleştirilmesiyle Barmen-Elberfeld adıyla kurulmuş, 1930′da şimdiki adını almıştır.

»


DENİZLİ KIZ MESLEK LİSESİ

Ve BERLİN YENİ YAHUDİ MÜZESİ

Karşılaştırmalı Müze/Yıkım Kültürü

Süleyman BOZ

Almanya, 2.Dünya savaşı öncesi Yahudi Soykırımını Doruğa çıkardı. Bir ırka yönelik insanlık dışı yıkım yaptı.

Sonra savaş çıktı. KOMŞU Ülkelerde ve savaş açtığı ülkekerde büyük yıkıma, en sonunda kendi ülkesinde de yıkım ve yokolmaya neden oldu.

Savaş bitti. Savaşın, yıkımın, soykırımın izlerini unutmamak için başta Berlin olmak üzere kentlerine müzeler yaptı.

..

Savaş Bizde olmadı. Ama biz kendi tarihi, mimari değeri olan yapılarımızı güdük idarecilerin vatansevmez davranışlarına kurban verdik. Kendimiz güzelim yapıları yıktık.

Bunlardan biri de DENİZLİ KIZ MESLEK LİSESİ idi. »


Melih Ziya Sezer.. Eczacı.. Sadece eczacı değil.. Tam bir İstanbul beyefendisi. Hani aralarda rastladığımız.. ‘Kaldı mı böyle insanlar’ dediğimiz karakterlerden.. »


Biri Fenerbahçe’nin diğeri Galatasaray’ın efsane ismi.. Bitişik, ikiz, iki apartmanın tabelasında… »


Deprem olmadan bile binaların kendi kendine çöktüğü bir şehirde, İstanbul’da gelecekte çok büyük bir felaket yaşanacağını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu felaketten sonra muhtemelen hayatta kalanlar başlarına gelenin ne olduğunu anlamaya başlayacaklar. »


İmar barışından beklenen rant gerçekleşmedi. Çünkü yoksulluk içinde ekonomik darboğazda öngörülen başvuruların onda biri bile gerçekleşmedi. Sosyal devlet halkın refahını, sağlığını her şeyden üstün tutar, çevreye ve çevre hukukuna saygılı olur. »


“Gerekirse takayla yüzer Londra’yı, takunyayla yürür Berlin’i alırız” diyen Sofular kıraathanesinin palavracısı Sakallı Vasfi gibi, AKP’li adayların da coşmasının bir nedeni olmalı. Belediye hizmetleriyle çözülemeyeceği düşünülen, ancak ‘beka halısı’nın altına süpürülerek örtülmeye çalışılan bir neden. Erdoğan’ın şu sıralar pek sevdiği ‘yatay-dikey’ mimari karşılaştırması ipucunu veriyor. Nasıl mı? »


Erdoğan, Ordu’da AKP’nin belediye başkan adaylarını tanıtırken, tren metaforunu kullandı. Malum, daha önce de demokrasiyi istenilen durağa gelince inilecek bir tramvaya benzetmişti. »


MS.300’lü yılların başı.. Mısır’ın İskenderiye kentinde Dorotea isminde zengin ve elit bir ailenin kızı yaşamaktadır. Kendisi İsa’ya inanmış, vaftis olmuş ve ‘Taçlandırılmış taç’ anlamında Ekaterini adını almıştır. »


Tüm o görkemli ve uzun kariyerine, öğrenciye, kitaplara rağmen ne yazık ki Afife Batur’un kaybı, gazetelerde küçük birer haber olabildi. Nitekim o da yarım asrı aşan çabasının değersizleştirildiğini düşünüyordu. »


1970’lerin ilk yarısındayız. 12 Mart sonrası… Hacettepe Üniversitesi Sosyal Antropoloji Kürsüsü Başkanı Bozkurt Güvenç, “İnsan ve Kültür” adlı çalışmasıyla fırtınalar estiriyor. »


Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...59 60 61 Sonraki

Tasarım: Office for Metropolitan Architecture (OMA), Laboratorio Permanente
ARŞİV