Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Tüm Yazı-Yorumlar

Kötüye Kullanılmayı Beklemek Nedir: Mimarlık Alanında Cinsel Taciz Suçlamaları Ne Zaman Ortaya Konacak?

 
Aaron Betsky, endüstrinin geleceği ve dünyanın mimari kahramanlarından ve harikalarından birini yeniden inceliyor.

 

 

Editör: Aaron Betsky »


İstanbul Boğazı yine bir gemi kazasıyla gündeme geldi. Tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nı yerle bir eden geminin kuru yük taşıyor olması İstanbul’u belki de daha büyük bir faciadan kurtardı. Petrol veya gaz taşıyan bir tankerin bu kazaya neden olması ya da gemiden petrol sızması çok büyük bir çevre kirliliğine veya can kaybına yol açabilirdi. Independenta tanker kazası hepimizin aklında… »


2011 yılından beri ihtiyaç duyulduğunda gündeme getirilip konuşulan bu projenin 2019 başkanlık seçimlerinden önce resmi prosedürünün başlatılması tesadüf müdür ve bu projeye gerçekte kimin, neden ihtiyacı vardır? »


Modernleşme sürecinin en önemli boyutlarından biri toplumsal yaşamın, katmanlaşması, çeşitlenmesi ve alanlara ayrılmasıdır. Ortaya çıkan bu çeşitlenme ve işbölümü ve yeni alanların doğuşu rastlantısal değildir. Her bir alan, bilimin ve teknolojinin ürettiği bilginin eşlik ettiği toplumsal mücadelelerden doğar. Bakın yargı alanına; kadıdan yola çıkıp, karmaşık bir hukuk sistemi ve farklı uzmanlık alanlarının çıktığını görürsünüz. Tıp alanına bakın; her şeyden anlayan hekimin yerinde artık sayısını bilmediğimiz alan ve o alanların uzmanı doktorlar var.

»


TOMTOM Mahallesi Beyoğlu’ndan Tophane’ye doğru inerken geçtiğiniz mahalle. »


“Çekoslovakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?” tek seferde doğru söylemenin beceri olarak görüldüğü bu sözcük oyunu, 1993 tarihinde Çekoslovakya’nın ikiye bölünmesiyle hükmünü yitirdi. »


Kapitalizm sürekli kriz üreten bir sistemdir. Her krizin sonunda büyük bedeller ödenir. 1973 ve 1979 yıllarındaki petrol fiyatlarının artmasıyla tetiklenen ekonomik krizlerin en çok etkilediği şehirlerden biri, haliyle, Detroit olmuştu. »


Türk Mühendis ve Mimar Odalarına (TMMOB) bağlı meslek odalarının genel kurul ve seçim dönemini yaşıyoruz. Her iki yılda yenilenen genel kurul ve seçimlerle odalar yöneticilerini ve diğer organlarının üyelerini belirlerler. »


Fikirtepe’ye tam tarih vermek gerekirse ilk kez 12 Ocak 2012’de gittim. Mimarlar Odası’nın Küreselleşme Sürecinde Kent ve Mimarlık Sempozyumu yapılıyordu. Konuşmamı yaptıktan sonra, kentsel dönüşümün hedefi haline gelen Fikirtepe’ye gideceğimi söylediğimde, -Rant Makinasını Yenmek Mümkün mü? başlıklı köşe yazımda daha önce aktarmıştım- “Mücella Yapıcı, “Mimarlar Odası’ndan geldiğini söyleme, dayak yersin” demişti, her zamanki muzip haliyle”. Mücella uyarma ihtiyacı duymuştu, çünkü daha önce Mimarlar Odası olarak Fikirtepe’ye gittiklerinde, dönüşümü büyük bir heyecanla bekleyen halktan tepki görmüşlerdi. »


Ne olup bittiğini anlamak için önce medyada yer alan haberi aktaralım: 

»


2017 Eylül ayında Ayrılık Çeşmesinin namazgâhının tarihi taşlarının yerine kesme taş duvar örüldüğünü gündem yapmıştık. Ekim ayında daha ilginç bir restorasyon örneği gördük. Marmara Üniversitesi Göztepe Kampusundaki Hamam kalıntısının restorasyonunun bitmiş hali. »


Türkiye’nin rejim sorunu izin verdiği ölçüde, Türkiye’yi “betona saran” kentleşme macerasını tartışıyoruz. Bu hikâye içinde İstanbul özel bir yer tutuyor. Bir yandan diğer büyük kentlerde de gördüğümüz mevcut dokuyu tahrip eden, enine, boyuna ve dikine betonlaşma ve yarattığı sorunları tartışıyoruz. Diğer yandan da İstanbul’un görece beton girmemiş Kuzeyi ormanlarına musallat olan büyük ölçekli projelerin yarattığı tahribata dikkat çekiyoruz. »


   Hüseyin Kaptan / İhsan Bilgin
13 January 2018

Aydın Boysan ile aynı hafta kaybettik: Kent planlama ve tasarımının duayenlerindendi. İBB’ye teknik ve akademik destek veren İstanbul Metropoliten Planlama Ve Kentsel Tasarım Merkezi İMP’yi kurup her formasyondan İstanbul metropolünü çalışıp düşünenlerle doldurarak yönetti.

»


İçki içmenin adabı denildiğinde akla ilk önce Aydın Boysan gelir. Onu uzaktan tanıyanlardan yakın çevresinde yer alanlara kadar hemen herkes aynı hayali kurar: »


Ulus, 1932 Hermann Jansen Planı’ndan beri “Protokol Alanı” olarak ilan edilmiştir. O gün bugündür de tüm belediyeler tarafından ‘koruma’ altına alınmıştır. Ancak şimdilerde belediye, acaba ne yapsak da ondan kurtulsak diye plan ve projeler üretmeye başladı. Adı ‘koruma’ olan ama o günden beridir ciddi anlamda koruma amaçlı çalışmalar yapılamadığı ya da yetersiz yapıldığı için korunamayan, giderek yok olan kültür varlıklarımız, tarihsel değerlerimiz zaman içinde birer birer yok oldu. »


Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...56 57 58 Sonraki

Shenandoah Evi Batı Virginia’nın Mavi Sırt Dağları’nın eteklerinde yer almaktadır. Hem bir ikamet yeri hem de yazarın, hem manzara içinde samimi cep bahçeleri yaratacak hem de dağların muhteşem manzaraları için avantaj sağlayacak şekilde tasarlanmış bir çekilme olduğu düşünülüyor.
ARŞİV