Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Tüm Yazı-Yorumlar

İmamoğlu ya beklendiği gibi kendisinden önce gelenlerin, haleflerinin yaptıkları gibi kendi izini bu mekana kazımaya girişecek. Ya da beklenmedik, kendisinden öncekilerin yapmadığı bir şey yapacak, bu bastırma girişimlerine, bugüne kadar yaşanan gerilime “artık yeter” deyip, son verecek. »


24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Acı günler geçirdik. 41 kişiyi kaybettik. 1607 kişi yaralandı. 100 civarı bina yıkıldı. 1000 civarı bina ağır hasar gördü. Kayıplarımıza Allahtan rahmet diliyor, yaralılarımıza geçmiş olsun diyoruz. »


   Afet Hesabı / Özge Güneş
8 February 2020

Dünya yine bir dizi afetle boğuşuyor. Biz de izliyoruz, takipteyiz. Bir yanda doğal afetler var, diğer yanda rant kaynaklı olanlar. Elazığ’da, Manisa’da, Akdeniz’de, Marmaris’te, Karayipler’de, Küba’da, İran’da depremler… Avustralya yangınlarının yaraları hâlâ sarılmadı. Çin’de ortaya çıkan yeni korona virüsü hızla yayılmaya devam ediyor. Yeni endişemiz Nijerya’da ortaya çıkan ‘lassa’ ateşi salgınını da unutmayalım. »


   KÖPRÜLÜ KÖŞKÜ
1 February 2020

Kurbağalıdere kenarındaki köşklerin en bilineni.. Dereyle ilgili birçok fotoğrafta bu köşk vardır. Değişik çatı şekli onu diğerlerinden ayırır. Aslında aynı çatılı bir köşk daha vardır ama çoğu fotoğrafta Köprülü Köşkü görünür. »


Kanalcılar, “Bunlar Boğaz Köprüsü’ne de karşı çıkmışlardı” diyorlar. Evet, doğrudur. Aradan geçen 50 yıl, o gün karşı çıkanların söylediklerini doğruladı. »


Sansaryan Han’da toplam 36 hücre vardı o günlerde. Bu hücrelerden 6’sı küçük de olsa bir penceresi bulunduğundan, diğerlerine oranla daha havadardı. İkisi dışında, öteki hücreler penceresizdi, hava alacak bir delik bile yoktu. Hücrelerden lağım ve zehirli su akıtıldığı da sır değil. Bodrum katta ve 8′inci kattaki tabutlukları ise oralara tıkılan sağdan soldan her tutuklunun anılarında vardır. »


Kanal İstanbul projesiyle ilgili tartışmalar her geçen gün daha fazla gündemde kalmayı sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma günü Hereke’de dinleyicilerin kafasına çay poşetleri fırlatmadan önce, şu veciz cümleyi sarf etti: »


Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu üyesi Selma Aslan, Sur ’un tarihi sit alanı olduğuna dikkat çekerek, “Orada yapılan bu çalışma kimliksizleştirmek ve tarihi unutturmak amaçlanarak yapıldı. Bölge kültüründen uzaklaştırılmak isteniyor” dedi.

»


Kanal İstanbul sonrası en büyük sorun su ve gıda olacak, Anadolu’nun bütün tarım ürünleri İstanbul’a akacaktır. Ancak verimsiz geçen bir dönem bu akışın bozulması demektir. Yeni imar yasalarında her apartmanın bodrum katında büyük erzak ve su depolarının olması zorunlu olabilir, hatta gıda mafyası ve karaborsa gıda piyasası oluşabilir. »


Geçtiğimiz günlerde Haydarpaşa’daki arkeolojik kazı alanını gezme fırsatı buldum. Bu konuyla ilgili bilgilendirme yazıları yazacağım. Ama önce şeytanın avukatlığını yaparak aklıma gelenleri dile getirmek istiyorum. Hemen ifade edeyim.. Hayal kırıklığına uğradım. »


Dicle’nin iki yakasında betondan bir kefene sardılar, köklerimden kopardılar beni!
Ankara’dayım. »


İstanbul Kadıköy Lisesi öğretmenler odasındayım, dersimin olmadığı boş bir zaman dilimi… Ancak tanıyanlar bilir, bizde boş yok! Kağıt, kalem ve hayatın içinden günceli takip eden eğitimci arkadaşlarım oldukça bizde hareket başlıyor. »


Haydarpaşa konusu 2004 yılında başlamıştır. O yıllarda Mimarlar Odasında yöneticiydim. Konuyu anladıktan sonra 2005 yılında oradaki çalışanlarla irtibat kurduk. Onlar ‘İşimizi kaybetmeyelim’ tedirginliğindeydiler. Birlikte olduk. Bir süre sonra Kamu ve Toplum Yararı anlayışıyla etkinlik yaptık. Haydarpaşa Dayanışmasını kurduk. »


1972 ilkbaharında ülkede neler yaşanmaktadır? 12 Mart birinci yılını doldurmuş, kentlerde sıkıyönetim vardır, evler basılmakta, kitaplar toplatılmaktadır. Böylesi bir ortamda Anday ve iki arkadaşı; Şadi Çalık ve Oğuz Akkan birkaç günlük bir tatil için İstanbul’dan kalkarlar İzmir’e, Urla’ya gelirler. »


Arif Atılgan /

Buradaki kültür kelimesi bilgilendirme fiilini, turizm kelimesi satmak fiilini akla getirmektedir. Bilgilendirme satmak amacıyla yapıldığında bilgilendirme olmaktan çıkar. »


Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 61 62 63 Sonraki

Üsküdar Acıbadem Mahallesi’nde yurttaşlar tarikat yurdunu protesto için yürüyüş düzenledi.
ARŞİV