Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Tüm Yazı-Yorumlar

OTURUM BAŞKANI- Bu turun son konuşmasını yapacak olan Raşit Gökçeli, Merkezin 22. Dönem -74-75- Sayman Üyesi, daha doğrusu Raşit değişmez Sayman Üye. Raşit Gökçeli, 23. Dönem -77-78-  Sayman üye, 24. Dönem -78-79- Sayman Üye, 25. Dönem -79-80- Sayman Üye. Raşit’in de pek çok yerde yazılı makaleleri var; ama bu arada da “Demokratik Kitle Örgütleri Üzerine : Bir Örnek Olay, Mimarlar Odası” diye yayınlanmış bir de kitabı var. »


Kadıköy’ün en önemli özelliği mahalleleriydi. Esnafının da orada oturduğu, arkadaşlar-arkadaşlıklar, komşular-komşuluklar, dostlar-dostlukların olduğu mahalleler.. Mahalle yaşamında amaç huzurdu. Tamamında iskân edilen ve düzenin iskân edenler için kurulduğu yerleşimlerdi. »


1887 yılında inşasına başlanan Kilise, 15 yıl sonra 1902 yılında açılmıştır. Eski adıyla Bahariye yeni adıyla General Asım Gündüz Caddesiyle Hacı Şükrü Sokak arasında yer almaktadır. 3000mt2 arsa üzerinde 800mt2 ye oturan yapının mimarları G. Zahariadis ve Belissarios Makropoulos’tur. Açılış töreni Patrik 3. Yovakim ve Kadıköy Metropoliti Yermenos tarafından yapılmıştır. Yermenos Kilisenin bahçesinde gömülüdür.

»


Denizli denilince insanların aklına ne geliyor? »


Eski Kadıköy’de yaşamış olan Kadıköylüler…

»


Kötüye Kullanılmayı Beklemek Nedir: Mimarlık Alanında Cinsel Taciz Suçlamaları Ne Zaman Ortaya Konacak?

 
Aaron Betsky, endüstrinin geleceği ve dünyanın mimari kahramanlarından ve harikalarından birini yeniden inceliyor.

 

 

Editör: Aaron Betsky »


İstanbul Boğazı yine bir gemi kazasıyla gündeme geldi. Tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nı yerle bir eden geminin kuru yük taşıyor olması İstanbul’u belki de daha büyük bir faciadan kurtardı. Petrol veya gaz taşıyan bir tankerin bu kazaya neden olması ya da gemiden petrol sızması çok büyük bir çevre kirliliğine veya can kaybına yol açabilirdi. Independenta tanker kazası hepimizin aklında… »


2011 yılından beri ihtiyaç duyulduğunda gündeme getirilip konuşulan bu projenin 2019 başkanlık seçimlerinden önce resmi prosedürünün başlatılması tesadüf müdür ve bu projeye gerçekte kimin, neden ihtiyacı vardır? »


Modernleşme sürecinin en önemli boyutlarından biri toplumsal yaşamın, katmanlaşması, çeşitlenmesi ve alanlara ayrılmasıdır. Ortaya çıkan bu çeşitlenme ve işbölümü ve yeni alanların doğuşu rastlantısal değildir. Her bir alan, bilimin ve teknolojinin ürettiği bilginin eşlik ettiği toplumsal mücadelelerden doğar. Bakın yargı alanına; kadıdan yola çıkıp, karmaşık bir hukuk sistemi ve farklı uzmanlık alanlarının çıktığını görürsünüz. Tıp alanına bakın; her şeyden anlayan hekimin yerinde artık sayısını bilmediğimiz alan ve o alanların uzmanı doktorlar var.

»


TOMTOM Mahallesi Beyoğlu’ndan Tophane’ye doğru inerken geçtiğiniz mahalle. »


“Çekoslovakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?” tek seferde doğru söylemenin beceri olarak görüldüğü bu sözcük oyunu, 1993 tarihinde Çekoslovakya’nın ikiye bölünmesiyle hükmünü yitirdi. »


Kapitalizm sürekli kriz üreten bir sistemdir. Her krizin sonunda büyük bedeller ödenir. 1973 ve 1979 yıllarındaki petrol fiyatlarının artmasıyla tetiklenen ekonomik krizlerin en çok etkilediği şehirlerden biri, haliyle, Detroit olmuştu. »


Türk Mühendis ve Mimar Odalarına (TMMOB) bağlı meslek odalarının genel kurul ve seçim dönemini yaşıyoruz. Her iki yılda yenilenen genel kurul ve seçimlerle odalar yöneticilerini ve diğer organlarının üyelerini belirlerler. »


Fikirtepe’ye tam tarih vermek gerekirse ilk kez 12 Ocak 2012’de gittim. Mimarlar Odası’nın Küreselleşme Sürecinde Kent ve Mimarlık Sempozyumu yapılıyordu. Konuşmamı yaptıktan sonra, kentsel dönüşümün hedefi haline gelen Fikirtepe’ye gideceğimi söylediğimde, -Rant Makinasını Yenmek Mümkün mü? başlıklı köşe yazımda daha önce aktarmıştım- “Mücella Yapıcı, “Mimarlar Odası’ndan geldiğini söyleme, dayak yersin” demişti, her zamanki muzip haliyle”. Mücella uyarma ihtiyacı duymuştu, çünkü daha önce Mimarlar Odası olarak Fikirtepe’ye gittiklerinde, dönüşümü büyük bir heyecanla bekleyen halktan tepki görmüşlerdi. »


Ne olup bittiğini anlamak için önce medyada yer alan haberi aktaralım: 

»


Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...57 58 59 Sonraki

Türk Serbest Mimarlar Derneği tarafından düzenlenen Gönüllülük Esaslı “Orhan Dinç Mezarı Ulusal Fikir Yarışması”nda jüri değerlendirmesi sonucunda, değerlendirmeye katılan 21 adet projeden uygulama ödülü ve eşdeğer ödüller ile jüri özel ödülleri aşağıdaki şekilde belirlendi:
ARŞİV