Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Forum
ANA SAYFA
Tüm Yazı-Yorumlar

Göbekli Tepe ile ilgili haberleri, paylaşımları takip etmek yıllardır hayatımın bir parçası doğal olarak… 2 Ocak akşamı da yine bu çerçevede, sosyal medyada sadece içinde Göbekli Tepe ismi geçtiği için bana ulaşan bir iki paylaşım dikkatimi çekti ve beni bir anda endişelendirdi. İnsanlar mesajlarında TRT Belgesel kanalında izledikleri bir yayının içeriğine dikkat çekiyor, Göbekli Tepe’nin  hedef gösterildiğini belirtiyordu. »


Ülkemizdeki beton tutkusu ve onun yarattığı etkiler her geçen gün biraz daha artıyor. Yeşil kavramının bir türlü karşılık bulmadığı ve bunun yanında eski’nin günümüze taşınmasına da pek değer verilmediği bir anlayışla karşı karşıyayız. Betonu medeniyet olarak görmek ve atılan beton binalar, yollar, köprüler ile övünmek ilginç bir ruh hali olsa gerektir.

 

»


Sadece cemaatlere bağlı okul veya yurtlardaki çocuk ölümleri değil, eğitim sistemine bağlı bütün kurumlarda müfredatından kıyafetine, yemek saatlerinden “disiplinine”, yangınından kazasına ve hatta binanın yapısına, bulunduğu bölgeye kadar her şey ideolojiktir. Süleymancılara ait yurttaki yangın merdiveninin kilidi bu ideolojinin billurlaşmış sembolüdür sadece. »


Al vadi, bak köy, şu kanyon, bu göl, nah boğaz, o da koy, oy oyyyy. Kente doğayı taşıdık, deniz kıyısına tünedik, yeşili ayağınıza getirdik, teknolojiyi, çevreyle şey ettirdik, pratik çözümler ürettik, itinayla yeşili budadık, binayı kondurduk, hadi yine iyisiniz… »


Yolda yürüyorum, İstiklal Caddesi artık iyice bir hayalet şehir olmuş gibi. Bir kenarda az da olsa gelen turistleri kazıklamak için bin bir takla atan esnafı, taksicisi, bir yanda tünellerde, yol kenarlarında giderek artan dilenciler, bir tarafta sokaklarda başıboş kimsesiz gezen çocuklar. Gece gelince, geç saatlerde ise fuhuşa zorlanan göçmen kadınlar… Boş binalar, boş boş, tedirgin bakan insanlar… »


Enseyi Karartmayalım :Fahrenheit 451 Taburunun “Edebiyatta Mimarlık” Mangası Belleklerindeki Kitaplarla “Elzem Eserleri” Unutturmama Adına Hatıralar Ormanının Yolunu Tuttu. »


Tüm İstanbullular, daha uzun soluklu ve geniş boyutlu bir mücadeleye kendimizi hazırlamalıyız. Ülkenin bütün siyasal ve sosyal hayatına giydirilmek istenen faşizm elbisesi, kentsel alanda da apayrı bir rejim olarak kendini örgütlüyor. Biz bu elbiseyi parçalayacak olanlarız. »


Yeldeğirmeni’ndeki ana sokaklar, denizden yukarıya çıkarlar ve demiryolunda biterler. İskele Sokağının üst kısmı Kır Kahvesi Sokağı ile demiryolu arasında küçük bir çıkmaz sokak gibidir. Bahsetmek istediğim, sokağın sonunda demiryoluna da sınırı olan sağdaki iki katlı ahşap evdir. »


Burak KURU


‘Anna Karenina’dan ‘Gülün Adı’na, ‘Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nden ‘Benim Adım Kırmızı’ya 100’den fazla edebiyat klasiği mimari açıdan incelendi ve çizimlerle somut görüntüye büründü. ‘Edebiyatta Mimarlık’, ilgi duyan herkes için cazip bir rehber. »


AHMET SAYMADİ

Uzun süredir İstiklal Caddesi’nin ve Beyoğlu’nun geldiği hal yazılıyor, konuşuluyor. Yaklaşık 14 yıldır Beyoğlu’nda yaşayan birisi olarak bunun canlı tanığıyım, Evet Beyoğlu çok değişti. Ama son söyleyeceğimizi baştan söyleyelim, ‘‘Beyoğlu bitti diyorlar. Biten Beyoğlu değil, Türkiye’’ Kimin bitirdiğini ise biliyoruz: AKP. Ve AKP’nin Beyoğlu’na bu kadar yüklenmesinin iki sebebi var. Birincisi AKP karşıtı sol muhalefetin; siyasal, kültürel ve sanatsal merkezi Beyoğlu idi. İkinci sebebiyse Beyoğlu’nun, İstanbul’un merkezi olmasıydı. »


   Adalar’a Parayla mı Girilmeli?
19 September 2016

Denize girmek için Adalar’a gidenlerin çokluğu Adalar halkını rahatsız etmektedir. Diğer yandan geliri az nüfusa göre oluşan Belediye yaz mevsiminde çok fazla nüfusa hizmet etmek durumundadır. Bu sıkıntıların giderilmesi için yaz mevsiminde yabancıların Adalar’a parayla girmesi önerilmektedir. »


FİKRET BAŞKAYA
Araştırmacı yazar

Başlarda kapitalizme “yaratıcı yıkıcılık” deniyordu ve gerçekten de öyleydi. Artık öyle değil. Şimdilerde sistem çözdüğünden daha çok sorun yaratıyor, yaptığından daha çoğunu bozuyor, yıkıcılık yaratıcılığın önüne geçmiş durumda. »


İstanbul üzerine ve ülke üzerine oynanan rant ve yağma kökenli oyunlar artık şaha kalktı. Tıpkı özgürlüklerin, insan haklarının ve sokağa çıkmanın her türlü biçiminin yeni yasalar ve uygulamalarla kısıtlanması, tıpkı medyanın tümüyle denetim altına alınma çabaları, tıpkı demokrasiye doğru gidiş umudumuzun hergün biraz daha yavaşlatılması gibi… »


İstanbul Boğazı üzerinde yer alan 3’üncü köprü açıldı. 2013 yılında temeli atılan ve Yavuz Sultan Selim köprüsü adı verilen 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, İstanbul’un ciğerleri sayılan bölgenin ekosisteminde tahribatlara neden oldu. Özellikle köprü yolu çevresinde doğmaya aday yeni yerleşim yerleri de İstanbul’u geleceği açısından derin endişelere sebep oluyor. »


AKP, depremlerle mücadele konusunda asıl önemli ve çağdaş olan ‘zarar azaltma’ sürecini by-pass edip salt deprem sonrası ‘yara sarma’ politikasına ağırlık verdiği için, 14 yıllık iktidarı döneminde Türkiye bu mücadelede bir arpa boyu bile yol alamamıştır. »


Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...53 54 55 Sonraki

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’dan beklenen büyük İstanbul depremine ilişkin itiraf gibi bir açıklama geldi. Depreme karşı “bazı çalışmalar” yürüttüklerini söyleyen Ceylan, “Yeterli mi? Yeterli değil” ifadelerini kullandı.
ARŞİV