Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Tüm Yazı-Yorumlar

Biri Fenerbahçe’nin diğeri Galatasaray’ın efsane ismi.. Bitişik, ikiz, iki apartmanın tabelasında… »


Deprem olmadan bile binaların kendi kendine çöktüğü bir şehirde, İstanbul’da gelecekte çok büyük bir felaket yaşanacağını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu felaketten sonra muhtemelen hayatta kalanlar başlarına gelenin ne olduğunu anlamaya başlayacaklar. »


İmar barışından beklenen rant gerçekleşmedi. Çünkü yoksulluk içinde ekonomik darboğazda öngörülen başvuruların onda biri bile gerçekleşmedi. Sosyal devlet halkın refahını, sağlığını her şeyden üstün tutar, çevreye ve çevre hukukuna saygılı olur. »


“Gerekirse takayla yüzer Londra’yı, takunyayla yürür Berlin’i alırız” diyen Sofular kıraathanesinin palavracısı Sakallı Vasfi gibi, AKP’li adayların da coşmasının bir nedeni olmalı. Belediye hizmetleriyle çözülemeyeceği düşünülen, ancak ‘beka halısı’nın altına süpürülerek örtülmeye çalışılan bir neden. Erdoğan’ın şu sıralar pek sevdiği ‘yatay-dikey’ mimari karşılaştırması ipucunu veriyor. Nasıl mı? »


Erdoğan, Ordu’da AKP’nin belediye başkan adaylarını tanıtırken, tren metaforunu kullandı. Malum, daha önce de demokrasiyi istenilen durağa gelince inilecek bir tramvaya benzetmişti. »


MS.300’lü yılların başı.. Mısır’ın İskenderiye kentinde Dorotea isminde zengin ve elit bir ailenin kızı yaşamaktadır. Kendisi İsa’ya inanmış, vaftis olmuş ve ‘Taçlandırılmış taç’ anlamında Ekaterini adını almıştır. »


Tüm o görkemli ve uzun kariyerine, öğrenciye, kitaplara rağmen ne yazık ki Afife Batur’un kaybı, gazetelerde küçük birer haber olabildi. Nitekim o da yarım asrı aşan çabasının değersizleştirildiğini düşünüyordu. »


1970’lerin ilk yarısındayız. 12 Mart sonrası… Hacettepe Üniversitesi Sosyal Antropoloji Kürsüsü Başkanı Bozkurt Güvenç, “İnsan ve Kültür” adlı çalışmasıyla fırtınalar estiriyor. »


Konuyla ilgili daha önceki “BIM – Bilgi Çağında Mimari Tasarım” adlı yazımda günümüz karmaşık yapılarında mimarlık, mühendislik ve inşaat birimlerinde en üst düzey, en hızlı ve en doğru bilgi akışını sağlayabilmek için BIM Yapı Bilgi Modeli’nin gerekliliği üzerinde durmuştum. »


Havalimanındaki işçi cinayetleri, işçilerin haklı eylemleri, ardından terörist ilan edilerek tutuklanmaları ve en sonunda, sanki bunlar hiç yaşanmamışçasına yapılan şaşalı bir açılış töreni… Neyi, neden görmek isteyebilirdim ki?

»


Mimar Meclisi olarak üyemiz Cem Dursun ile ilgili gündemi ön plana alarak Da(ya)nışma Forumu ile ilişkili izlenim ve değerlendirmelerimizi mimarlık medyası ile paylaşmak istedik. »


Yerel seçim öncesi herkesin gözü İstanbul’da. Kolay değil, 20 milyona yakın nüfusu ile birçok Avrupa ülkesinden büyük, karmaşık bir megakent. Burayı alan, Türkiye’yi de alır hevesi var, herkeste. »


   Taksim neyi bölüyor?/Güray ÖZ
22 October 2018

Gözümün önünden o eski yılların şenlikli, sararmış fotoğrafları hızla geçip gidiyor. Aklıma takılıyor, neden Taksim demişler ki bu meydana? Kitaplara bakılırsa 1600’lü yıllarda mezarlıkmış burası. Yıllar içinde her şey gibi değişmiş. Ölenler o toprakların derinlerindedir, cennet cehennem işte artık her şey toprağa karışmıştır. Ölümle ilişkisi hiç bitmeyen bu meydan neyi bölmüş de adına Taksim demişler peki? »


Pelin CENGİZ

 
Astaldi’nin Türkiye’de üstlendiği büyük işler üçüncü köprü ile sınırlı değil. Astaldi’nin ortaklarına bundan sonraki dönemde daha dikkatle bakmakta fayda var. »


   Göbekli Tepe’nin geleceği
24 September 2018

İlerleyen yıllarda milyonlarca insanın Göbekli Tepe’yi ziyaret edeceğini öngörmek zor değil. Dikkat edilmesi gereken ise, bu ziyaretçilerin alana ve kente tekrar tekrar gelmelerini sağlamak. »


Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...58 59 60 Sonraki

AIA Altın Madalyalı Glenn Murcutt,  MPavilion 2019′u Tasarlayacak Yıllık pavyonun altıncı yinelemesinin bu kasım ayında halka açılması planlanıyor. Editör:  Ayoubi
ARŞİV