Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA

GATA’nın da bulunduğu 117 bin metrekarelik alan yapılaşmaya açılıyor  “Üsküdar’ın tarihi sahil şeridinin görünümünü temelden etkileyecek bir uygulamaya imza attılar” »

   Bir garip şehir hastaneleri
8 November 2019

Şehir hastanelerini yapan yabancı şirketlerin muhasebe servislerinin yurtdışı finansörlerin ofisine, hukuk servisinin ise Londra’da olduğu ortaya çıktı. Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, “Yabancı yatırımcılar Türk yargısına güvenmiyor. Sözleşmenin uygulanması sırasında taraflar arasında doğabilecek hukuki ihtilaflarda ve ihtilafların çözümünde finansörlerden gelen talepler ile Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri yerine Londra Tahkimi görevli ve yetkili olmuştur” dediler. »

   Antik mühendislik harikası
5 November 2019

1990 yılından bu yana sürdürülen kazılarla gün yüzüne çıkarılmaya devam eden metropolis antik kentinde, yeni bir hamam keşfedildi. »

   AOǒta talan ısrarı
5 November 2019

Atatürk Orman Çiftliği’ne Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ‘spor vadisi’ yapılacak. Bakanlık, zemin etütlerinin yapılması ve proje dosyasının hazırlanması için ihale gerçekleştirirken, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Güldal, “AOÇ talan ediliyor” dedi »

Mahkeme “Koruma-ma kurulu İller Bankası’nın yitirilmesine neden oldu” dedi »

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Boğazı ile ilgili planlama, izin ve denetim yetkileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) alınarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından oluşturulacak kurullara devredilmesine ilişkin yasa taslağına tepki gösterdi. İmamoğlu, “Hukuki yollara başvuracağız” dedi. »

Editör: Eleanor Gibson

İngiliz mimar David Chipperfield, ABD genel merkezini New York’ta bulunan lüks saat markası Rolex’in üst üste yığılmış, pürüzlü bir cam kule önerisi ile yeniden inşa etme yarışmasını kazandı. »

5.8 büyüklüğündeki Silivri depreminin modelleme verilerini paylaşan Prof. Dr. Cenk Yaltırak, “Bize göre kırılma Doğu Marmara segmenti üzerinde olacak, en ağır hasarı İzmit Körfezi, İstanbul, Yalova ve Bursa alacak” dedi.  »

Norman Lykes House veya Circular Sun House, 1959 yılında Wright tarafından tasarlandı ve Arizona’daki Phoenix Dağı koruma merkezinin kenarında yer alıyor.

Editör:Elizabeth Stamp »

Cumhuriyet döneminin Ankara’daki simge yapılarından Ankara Palas, Cumhurbaşkanlığı Müzesi’ne dönüştürülüyor. Yakın zamana kadar Dışişleri Bakanlığı tarafından Devlet Konuk Evi olarak kullanılan Ankara Palas, geçen yıl Cumhurbaşkanlığı’na devredilmişti. Bu devirle birlikte yönetimi Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Milli Saraylar İdaresi’ne geçen Ankara Palas, Cumhurbaşkanlığı Müzesi’ne dönüştürülecek. Müze dönüşümü için “restorasyon” gerekçesiyle kapatılan Ankara Palas’ın etrafı da inşaat bariyerleriyle kapatıldı. »

Göreme Vadisi’nde işgaller kaldırılmadı, koruma statüsü kaldırıldı  

“Kültürel mirasımız tehdit altında. Kararın altından TOKİ atakları ve rant politikası çıkabilir” »

Yaşanabilir çevreler, kamusal fayda ve emeğin korunması siyasetini yapabilmek, meslek politikası üretebilmek, dayanışmayı büyütmek için bir araya gelmiş olan mimarlar olarak; her alanda yaşadığımız bugünün “kriz”inin bilgisini üretmeye ve paylaşmaya çağırıyoruz. »

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Haydarpaşa Garı ihalesinden hukuksuz şekilde elenmelerine ilişkin karara Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak itiraz edecek. »

   CopenHill
15 October 2019

Tasarım: Bjarke Ingels Group (BIG)
Amager Bakke olarak da bilinen CopenHill, Kopenhag’ın dünyanın ilk karbonu olma hedefine uyum sağlayarak hedonistik sürdürülebilirlik kavramını benimseyen, bir kayak pisti, yürüyüş parkuru ve tırmanma duvarı ile bezeli yeni bir atıktan enerji santrali türü olarak açılıyor. CopenHill, sosyal altyapıyı mimari bir dönüm noktasına dönüştüren, kentsel rekreasyon merkezi ve çevre eğitim merkezi bulunan 41.000 m2 atık enerji santralidir. »

   Dijital ve Gezegen Tiyatrosu
11 October 2019

Tasarım: Kruchin Arquitetura »

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...227 228 229 Sonraki

İngiliz Guardian gazetesi, Avrupa’da ‘Yeşilin Başkenti’ adayları arasında İstanbul’un da yer almasını bu sözlerle niteledi.
ARŞİV