Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
    Ayıplı iş yapan müteahhit batsın
25 September 2019

Söyleşiyi yapan : Şehriban Kıraç

TMB Başkanı Mithat Yenigün: Türkiye’de 440 bin müteahhit var, bizim üyelerimizin sayısı 120. Herkes müteahhit olmamalı. Teknik ve finansal kapasitesi yeterli olmayan ve ayıplı iş yapan firmaların sektörden ayıklanmasına olanak sağlayacak yasal zemin hazırlanmalı. »

    Mimari tasarım, sanat ve eleştiri
18 September 2019

Kritik söz konusu olduğunda bizlerin dünyasındaki öncü isimlerden biri olan Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’e sorularımı yönelttim »

Günümüz Türkiye mimarisi: Kötü, hormonlu, sıvama

Söyleşiyi yapan : Evren ALTUĞ

İstanbul Havalimanı’nı ‘kötü’, Çamlıca Camisi’ni ‘anlamsız’ bulan Prof. Dr. Süha Özkan ile Türkiye’nin alanında gündem belirleyen kimi ‘çatı’ meselelerini konuştuk. Asırlık bir binada karşılıksız hizmet veren ve 9 Eylül’de de Murat Karayalçın’ı ağırlayacak Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nın dördüncü yaşı vesilesiyle ziyaret ettiğimiz Özkan’a göre, Cumhurbaşkanlığı’nın Beştepe’deki konutu da, ‘sıvama’. Ancak bununla beraber, yine de umut veren birçok küresel proje de var. 

»

Keely Colcleugh : Yapılı Çevrenin Geleceğini İletişim Kurmakta ilgili “Biz bir Olasılık Şirketiyiz”

 
Söyleşiyi yapan: Eric Baldwin »

Söyleşiyi yapan : Erhan DEMİRTAŞ

 

Türkiye modern mimarlığının en önemli temsilcilerinden biri olan ve İkiz Kuleler’in yapımında da bulunan Kadıköylü mimar Nişan Yaubyan ile mimarlığı, Kadıköy’ü ve şehrin değişen yapısını konuştuk. Yaubyan “Bir daha dünyaya gelsem yine mimar olmak ve Kadıköy’de yaşamak isterdim” diyor. »

Söyleşiyi yapan : Enver Aysever

Mimarlık Tarihçisi, düşünür Doğan Kuban’la Türkiye ve Dünya üzerine… »

Sayın Semavi Eyice ile 2016 Yılının Kasım ayında evinde buluşarak bir sohbet gerçekleştirmiştim. Kendisini 28 Mayıs 2018 tarihinde kaybettik. Kamuya mal olmuş bir insandı. Bu sebepten sohbetin tamamını tüm ilgilenenlerle paylaşmayı doğru buldum. Ancak 50 sayfa civarında olduğu için bölüm bölüm yayınlayacağım. »

Söyleşiyi yapan:  Pygmalion Karatzas | 14. Haziran 2018 »

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Köymen: Barınma hakkı yerine afla sorun çözülmüş gibi yapılıyor

Devlet yurttaşların konut hakkını ve barınma hakkını sağlamak yerine, vatandaşın yapmış olduğu bu kaçak yapılara belli bedeller karşılığında ‘af’ uygulayarak sorunu çözmüş gibi davranıyor. »

 

Bir çok projede imzası olan Özgür Turan Akşan ArtLite Mimarlık firmasının sahibi. Özgür Turan Akşan ile  ofisinde mimarlık konuları, mimarlık pratiği üzerine söyleşiyoruz.

 

 

Mimdap : İstanbul’da çalışıyorsunuz ve işler alıyorsunuz, şu anda ne tür işler ağırlıkla ilgilendiğiniz… »

Söyleşiyi Yapan : Heval Zeliha YÜKSEL

 

 

Son dönemde kamuoyunu çok meşgul eden yapılar oldu; AKM, TBMM Camii ve İller Bankası. Üçü için de yıkım kararı var. Çağdaş Türk Mimarlık örneklerinin öncülerinden bu kült yapılar gündemden düşmüyor. Ekonominin lokomotifinin inşaat olduğu ülkemizde, mimarinin önemi ve değeri hep geri plana atılıyor. Prof.Uğur Tanyeli ile çağdaş Türk mimarisini konuştuk. »

Söyleşiyi yapan: Elif ERGU

 

İstanbul, UNESCO tarafından yaratıcı şehirler arasına alındı geçen ay. Bu hafta da TİM’in inovasyon haftasında en çok yenilikler, tasarımın gücü, bunun ekonomiye etkisi ve yıkıcı inovasyon konuşuldu. Türkiye’de tasarımın duayen isimlerinden Faruk Malhan, Leonardo da Vinci’nin Haliç için çizdiği köprünün hayata geçirilmesini önerdi. Malhan, ‘yaratıcı şehir’ seçilen İstanbul’un her metrekaresinin değerlendiğini ancak İstanbul’un bunun farkında olmadığını söylüyor.

»

Yerel Seçimler ve Ankara dosyamızın ilk konuğu Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan. Başkent için verdiği mücadeleleri ile tanınan Candan, 23.5 yıllık Melih Gökçek yönetiminin Ankara’ya ciddi tahribatlar verdiğini ama tüm bunların iyi bir planlama, güçlü bir irade ve radikal bir yaklaşımla çözülebileceğini söylüyor. »

    Berlin’den ilham aldım
13 November 2017

Yenilenecek Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) mimarı Murat Tabanlıoğlu, “AKM benim için bir vefa projesi. Babamdan geldiği için farklı bir duygu ve sorumluluk. Yapılması kadar iyi işletilmesi de önemli. Dört dörtlük bir opera ve bale salonu yapıyoruz. Berlin’den ilham aldım. Berlin’de operanın yanına dev ekran kurulmuş. Dileyen herkes temsilleri Taksim Meydanı’ndan da izleyecek” diye konuştu.

»

Karakuş iktidara yüklenerek, “Ankara’nın başkent olmasından kaynaklı, rejimle hesaplaşma sürecinin mekansal boyutlarını çok sıkça yaşıyoruz. Cumhuriyet dönemi mimari eserlerinin yıkımı ve tahribi ile karşı karşıyayız” dedi. »

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki

Tarihi Yarımada’da bulunan Süleymaniye ve çevresi savaştan çıkmış gibi. Haliç ‘manzaralı’ semtte kentsel dönüşüm sürerken tarihi ahşap cumbalı evler yakılıyor. Mahallelinin beyanına göre bu yangınlar bilinçli şekilde çıkarılıyor.
ARŞİV