Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA

Yazar: Zeynep Ahunbay
Yayınevi : YEM Yayınları »

Derleyen: Melih Ersoy
Yayınevi : Ninova Yayıncılık »

Sürrealizm rüya aleminden ve bilinçdışından beslenen; aklın hükmünü sarsan; arzuyu egemen kılan bir yeni gerçeklik yaratma peşindeydi. »

Yazar : Dr. Mine Tanaç Zeren
Yayın evi : YALIN YAYINCILIK »

2002 sonlarında araştırmacı Ömer Türkoğlu bir müzayede ortamında 109 adet eski Ankara fotoğrafından oluşan bir albüm görüp Mimarlık Tarihçisi Prof.Dr. Ali Cengizkan’ı haberdar ediyor. Ankara’nın kuruluş yıllarına tanıklık eden, özgün kare ve pozlarla hazırlanmış ve de “Ankara Şehremaneti Mektupçusu Tahsin Beyefendi”ye ithaf edilen bu albüm, o zamanlar başkanı olan Timur Erkman’ın çabasıyla Ankara Enstitüsü Vakfı’na kazandırılıyor. »

   KADIKÖY’DE ZAMAN / Arif Atılgan
18 November 2019

Eski Kadıköy’de yaşamış olan Kadıköylüler…

 

Kesinlikle 1914 yılında inşa edilen Şehremaneti binasına girmişlerdir. Okula kayıt için Sağlık Müdürlüğünde aşı olmuşlar veya Kaymakamlıktan, Belediyeden bir belge almışlardır.

 

1926 yılında yapılan İskele binasından da vapura binmişlerdir. Her vapur onların ayrı dünyalarıdır. Vapuru kaçırıp 10 dakika sonraki vapura binenler sanki bambaşka bir dünyanın içine girmiş gibi olmuşlardır. »

   Model Şehirler Avrupa-Amerika
14 November 2019

Yazar : Erdoğan Bayraktar
Yayın evi :SON ÇAĞ YAYINLARI

Hayatının önemli bir kısmını gayrimenkul geliştirme, konut sektörü ve yerleşim birimleri üretimine adamış bir mühendis olarak önce KİPTAŞ’ta, daha sonra TOKİ’de ve son olarak da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda mesai arkadaşlarımla beraber kaliteli altyapıya sahip, sosyal donatı açısından zengin, temiz ve sağlıklı yerleşimler kurulması için özverili ve uzun soluklu birçok çalışma yaptık. »

Kollektif
LİTERATÜR – DERS KİTAPLARI »

   Mimar Gözüyle Gelibolu
16 October 2019

Yazarlar: Nevnihal Erdoğan – Hikmet Temel Akarsu
Yayınevi :Verita »

Dr. Mine Tanaç Zeren
YALIN YAYINCILIK »

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, mimarlık meslek ortamına farklı yönleriyle katkı yapmış, iz bırakmış meslek büyüklerimizle sürdürülen yayın çalışmalarına devam ediyor. “Mimarlar Odası Tarihinden Portreler” dizisi kapsamında gerçekleştirilen sözlü tarih görüşmelerinde meslektaşlarımızın yaşamlarından aktarabildiklerinin, belgeler ve görsellerle birlikte derlenmesi, kitaplaştırılması amaçlanıyor.

»

Yıldırım Yavuz
TMOBB Mimarlar Odası Yayınları »

   DURAN HER ŞEY HAREKET EDİYOR
2 September 2019

Yazar : ATİLLA YÜCEL

Yayın Evi : ARKETON

 

Atilla Yücel’in Duran Her Şey Hareket Ediyor başlıklı kitabı, Arketon yayınları’nın ilk kitabı olarak pek yakında raflarda… »

   Mimarlık Göstergebilimi
26 August 2019

Yazar: Umberto Eco
Yayınevi : Daimon »

YAZAR: Savaş Yıldırım

Yayınevi :Sonçağ Yayınları

 

Bu çalışmada, Osmanlı Beyliği’nin kuruluşundan, İstanbul’un fethine kadarki dönemde inşa edilmiş mimari eserlerin çini süslemeleri malzeme, teknik, motif ve kompozisyon özellikleriyle ayrıntılı biçimde ele alınmakta ve Türk çini sanatındaki yeri ortaya konmaktadır.

»

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 28 29 30 Sonraki

2 Aralık 2015 tarihinde bugüne Suriçi’nin 6 mahallesinde ilk kez teknik bir heyet inceleme yaptı. Gözlem raporunu basın toplantısı ile duyurduk.
ARŞİV